Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Rosja: uruchomienie nowej jednostki w Tatarstanie

Air Liquide realizuje plan długofalowego rozwoju w Rosji, w ramach którego uruchamia nową jednostkę rozdziału powietrza, która będzie produkować tlen i azot dla potrzeb Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Alabuga" w powołżańskim regionie ekonomicznym w republice Tatarstanu. Tatarstan jest jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarczo republik Federacji Rosyjskiej, której gospodarka jest piątą co do wielkości w Rosji pod względem produktu regionalnego brutto. Jednym z głównych czynników rozwoju w tej, tak dużej gospodarce regionalnej są znaczące możliwości produkcyjne: produkcja przemysłowa stanowi około 40% wartości produktu regionalnego brutto Tatarstanu.

Ta nowoczesna jednostka rozdziału powietrza będzie produkować 200 ton tlenu i azotu dziennie, zapewniając realizację potrzeb aktualnych i przyszłych klientów przemysłowych w regionie. Jest to w pełni znormalizowana jednostka, efektywna kosztowo, składająca się z modułów i oferująca wiele korzyści, w tym zwartą konstrukcją i prostą eksploatację i konserwację.

Air Liquide planuje nadal rozwijać swoją działalność w strefie Alabuga, tworząc sieć rurociągów i rozwijając łańcuch dostaw dla swoich klientów. Koszt inwestycji Air Liquide dla tego projektu wynosi około 35 milionów euro (ogłoszony w dniu 14 maja 2009 roku). Grupa Air Liquide jest obecna w SSE Alabuga od 2008 roku. W ramach pierwszego etapu inwestycji, rozpoczętego w 2010 roku, jednostka produkuje 40 ton sprężonego tlenu dziennie, dostarczając go rurociągami do zakładu Preiss-Daimler-Tatneft, produkującego włókno szklane.

Guy Salzgeber, Wiceprezes ds. Europy Północnej i Środkowej, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide stwierdził: "Standaryzacja tych jednostek jest przykładem innowacyjnych zdolności Grupy, w zakresie zapewnienie skuteczności działań i poprawy konkurencyjności. Dzięki temu projektowi Air Liquide poszerzy swoją ofertę techniczno-handlową w tym szybko rozwijającym się obszarze Rosji. Inwestycja ta jest zgodna z przyjętym przez Grupę programem ukierunkowanych inwestycji w rozwijające się zagłębia przemysłowe na rynkach wschodzących."