Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Planck: pierwsze wyniki

W ubiegłym tygodniu największy zespół międzynarodowych naukowców zebrał się w Cité des Sciences w Paryżu by poznać pierwsze wyniki z satelity Planck.

Misją satelity Plank, wysłanego w przestrzeń kosmiczną 20 miesięcy temu, jest precyzyjny pomiar mikrofalowego promieniowania tła, najstarszego promieniowania emitowanego przez wszechświat. Odkąd został umieszczony na orbicie, przekazuje niezwykle precyzyjne zdjęcia całego nieba, co pozwoli zobaczyć badaczom jak wyglądał wszechświat 13,7 miliarda lat temu. Naukowcy w ten sposób otrzymują informacje o pierwszych chwilach po Wielkim Wybuchu oraz na temat pochodzenia i kształtowania się gwiazd i galaktyk.

Planck wyposażony jest w system chłodzenia używany po raz pierwszy w przestrzeni kosmicznej. Grupa Air Liquide wzięła udział w tym naukowo-technologicznym wyzwaniu poprzez rozwijanie chłodziarki rozcieńczalnikowej do poziomu wydajności, który nigdy nie został wcześniej osiągnięty - ostatniego ogniwa w łańcuchu kriogenicznym, stanowiącego rdzeń satelity.

Dla potrzeb tego wyjątkowego projektu, zespoły Air Liquide pracowały w ścisłej współpracy z ekspertami z Néel Institute (CNRS, Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych) i Institute of Spatial Astrophysics (IAS), pracującego dla National Centre for Spatial Studies (CNES, Francja).

Wyzwanie to ilustruje know-how i umiejętności Grupy Air Liquide w zakresie technologii kriogenicznych w bardzo niskich temperaturach, co obrazuje jej silną pozycję partnera w zdobywaniu przestrzeni oraz przesuwaniu granic wiedzy.