Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Nowy krok w kierunku ekologicznego transportu: Air Liquide i Grupa ADP otwierają stację tankowania wodorem na lotnisku Paryż-Orly

Air Liquide i Grupa ADP otwarły dzisiaj pierwszą publiczną instalację tankowania wodorem zlokalizowaną w strefie lotniska we Francji. Stacja została zaprojektowana i uruchomiona przez Air Liquide przy wsparciu FCH JU1, włączając się w projekt "Hype" - pierwszej na świecie floty taksówek napędzanej ogniwami wodorowymi. Ten wspólny projekt otwiera kolejną możliwość czystego transportu w aglomeracji paryskiej.

Wodór oferuje szereg korzyści dla ekologicznego transportu. Stosowany w ogniwie paliwowym, łączy się z tlenem z powietrza wytwarzając energię oraz wodę, jako jedyny produkt uboczny. Nie generuje żadnych zanieczyszczeń w miejscu użytkowania: zero gazów cieplarnianych, zero cząstek i zero hałasu. Wodór stanowi konkretną odpowiedź na wyzwania związane ze zrównoważonym transportem i lokalnym zanieczyszczeniem na obszarach miejskich. Zatankowanie pojazdu wodorem trwa mniej niż pięć minut i pozwala przejechać około 500 kilometrów.

Dzięki tej nowej stacji znajdującej się na znaczącym lotnisku, Air Liquide i Grupa ADP pomagają rozwinąć sieć stacji tankowania wodorem w aglomeracji paryskiej i przyczyniają się do stosowania czystych środków transportu. Paryska flota taksówek "Hype", pierwsza na świecie flota taksówek napędzana ogniwami wodorowymi, została uruchomiona przez start-up STEP (Société du Taxi Électrique Parisien) w 2015 roku we współpracy z Air Liquide. Obecnie zasilana przez stację Air Liquide zlokalizowaną w sercu francuskiej stolicy, przy Cours Albert 1er niedaleko Pont de l'Alma, flota liczy ponad 50 pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi i planuje zwiększyć ilość do 600 taksówek do 2020 roku. Air Liquide nadal będzie wspierać rozwój tej inicjatywy, otwierając nowe stacje tankowania wodorem w Paryżu w 2018 roku, w szczególności jedną w pobliżu Wersalu, a drugą na lotnisku Paryż-Charles de Gaulle.

Benoît Potier, Prezes i Dyrektor Generalny Air Liquide stwierdził: "Grupa Air Liquide, obecna w branży wodorowej od 50 lat, aktywnie rozwija swoje aplikacje energetyczne i jest zaangażowana w organizacje z tej dziedziny, głównie w Radę ds. Wykorzystania Wodoru (Hydrogen Council). Uruchomienie stacji tankowania wodorem na lotnisku Orly, we współpracy z Grupą ADP, oznacza nowy krok w rozwoju ekologicznego transportu w Paryżu i jego okolicach. Obrazuje także dojrzałość technologii oraz mobilizację coraz większej liczby firm do promowania energii wodorowej. Wodór istotnie odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej dzięki możliwości jego magazynowania oraz różnym zastosowaniom w przemyśle i transporcie."

Augustin de Romanet, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy ADP dodał: "Uruchomienie tej innowacyjnej stacji we współpracy z Air Liquide jest jednym z przykładów realizacji naszej ambitnej polityki promującej innowacje przy jednoczesnej ochronie środowiska. W 2018 roku na lotnisku Paris-Charles de Gaulle także zostanie otwarta stacja tankowania wodorem. Ta nowa oferta energetyczna zapewnia dostęp do nowych środków transportu i pozwala nam podkreślić naszą rolę w obszarze doświadczalnym oraz kluczowego gracza w dziedzinie mobilności."

1 FCH JU (Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking) - Wspólne Przedsięwzięcie w Dziedzinie Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych - jest publiczno-prywatnym partnerstwem wspierającym działalność badawczą, rozwój i wdrożenia w dziedzinie technologii energetycznych, ogniw paliwowych i wodoru w Europie. Jest ono częścią projektu H2ME, który otrzymał finansowanie od wspólnego przedsiębiorstwa Fuel Cells and Hydrogen 2 w ramach umowy o udzielenie dotacji nr 671438. To przedsięwzięcie otrzymuje wsparcie z programu badań i innowacji w ramach programu "Horyzont 2020" Unii Europejskiej oraz Hydrogen Europe i Hydrogen Europe Research.