Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Chiny: Air Liquide i startup STNE podpisały umowę dotyczącą rozwoju transportu wodorowego

Air Liquide i chiński startup STNE (Shanghai Sinotran New Energy Automobile Operation CO., LTD.) podpisały umowę o partnerstwie w celu przyspieszenia uruchomienia w Chinach floty elektrycznych samochodów ciężarowych napędzanych wodorem. Ta umowa jest zgodna z 13-letnim planem chińskiego rządu, który ma na celu wspieranie rozwoju i sprzedaż pojazdów elektrycznych napędzanych wodorem, które zapewnią czysty transport.

W ramach tego partnerstwa Air Liquide nabywa mniejszościowy udział w wysokości około 10 milionów euro w chińskim startupie STNE, wodorowej platformie logistycznej przeznaczonej do dostaw miejskich, która obecnie obsługuje stację tankowania wodorem w Szanghaju oraz flotę 500 samochodów ciężarowych napędzanych wodorem. W ramach tej umowy Air Liquide dostarczy STNE swoją wiedzę obejmującą cały łańcuch dostaw wodoru, od produkcji, poprzez magazynowanie, po dystrybucję, w celu przyspieszenia rozwoju startupu. STNE zamierza uruchomić flotę 7500 samochodów ciężarowych i obsługiwać sieć około 25 stacji wodorowych do 2020 roku.

Wodór  jest alternatywą odpowiadającą na wyzwania związane ze czystym transportem, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości powietrza. Stosowany w ogniwie paliwowym, łączy się z tlenem z powietrza wytwarzając energię oraz wodę, jako jedyny produkt uboczny. Nie generuje żadnych zanieczyszczeń w miejscu użytkowania: zero gazów cieplarnianych, zero cząstek i zero hałasu. Wodór stanowi konkretną odpowiedź na wyzwania związane ze zrównoważonym transportem i lokalnym zanieczyszczeniem na obszarach miejskich, szczególnie w logistyce. Zatankowanie ciężarówki wodorem trwa mniej niż siedem minut i pozwala przejechać około 400 kilometrów

François Darchis, Starszy Wiceprezes, członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide sprawujący nadzór nad Innowacjami, powiedział: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z partnerstwa ze startupem STNE, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju rozwiązań wodorowych w Chinach. Ta inwestycja, w połączeniu z przemysłowym i technologicznym doświadczeniem Air Liquide w dziedzinie energii wodorowej, pozwala Grupie przyczynić się do przyspieszenia wdrożenia konkretnych rozwiązań w zakresie transformacji energetycznej w Chinach."