Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide uruchamia największą inwestycję przemysłową w Yanbu w Arabii Saudyjskiej

Air Liquide ogłasza uruchomienie dużego zakładu produkcji wodoru w ośrodku przemysłowym Yanbu na zachodnim wybrzeżu Królestwa Arabii Saudyjskiej. Inwestycja ta o wartości ponad 350 mln euro, ogłoszona w 2010 roku, to zarówno największa inwestycja przemysłowa, jak i największa umowa na dostawy wodoru według formuły "over the fence" w historii Grupy Air Liquide.

W ramach długoterminowej umowy Air Liquide Arabia będzie dostarczać wodór do nowej rafinerii YASREF (joint venture pomiędzy Saudi Aramco i Sinopec) zlokalizowanej w jednym z głównych obszarów przemysłowych Yanbu, gdzie znajdują się liczne rafinerie i zakłady petrochemiczne. YASREF jest największą rafinerią w regionie i będzie produkować 400 000 baryłek ropy dziennie. Wodór pozwoli na obniżenie zawartości siarki w produkowanych paliwach i spełnienie norm środowiskowych dla czystszych paliw.

Łączna zdolność produkcyjna dwóch dużych jednostek produkcyjnych oraz jednostki oczyszczania wynosi 340 000 Nm3 wodoru/godzinę. Produkcja zostanie zwiększona w trakcie 2015 roku, zgodnie z zapotrzebowaniem rafinerii YASREF.

Jednostki zostały zaprojektowane i zbudowane przez Air Liquide Engineering & Construction z  wykorzystaniem własnych opatentowanych technologii. Budowa kompleksu charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa z ponad 6 200 000 godzinami przepracowanymi bez wypadków. Uruchomienie tego bardzo dużego projektu przez Air Liquide nastąpiło na czas i w ramach budżetu.

Projekt ten obrazuje również zdolność Air Liquide do zapewnienia niezawodnych, energooszczędnych i konkurencyjnych rozwiązań w zakresie dostaw gazów technicznych, które umożliwiają klientom koncentrowanie się na ich podstawowej działalności.

Obecność istotnych gałęzi przemysłu, takich jak rafineryjny i petrochemiczny w obszarze przemysłowym Yanbu, pozwoli Air Liquide na dalszy rozwój i optymalizację dostaw wodoru do swoich klientów w tym regionie.

Dzięki uruchomieniu tych nowych jednostek zdolność produkcyjna wodoru w Grupie wzrośnie o blisko 20%.

Pierre Dufour, Starszy Wiceprezes Wykonawczy Grupy Air Liquide stwierdził: "Ten nowy duży projekt wzmacnia naszą pozycję strategiczną na Bliskim Wschodzie, gdzie w dalszym ciągu będziemy rozwijać infrastrukturę gazów technicznych. Decyzja tak dużej rafinerii o outsourcingu produkcji wodoru jest pierwszą na Bliskim Wschodzie i obrazuje rosnący trend w regionie. Dzięki swoim technologiom i know-how Air Liquide oferuje swoim klientom rozwiązania o wysokiej wartości dodanej, które przyczyniają się do wzrostu ich konkurencyjności w dłuższej perspektywie."