Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide, partner Energy Observer, pierwszego samowystarczalnego energetycznie statku zasilanego wodorem

Air Liquide ogłasza podjęcie współpracy z Energy Observer, projektem pierwszego na świecie statku morskiego zasilanego wodorem i energią odnawialną, samowystarczalnego energetycznie, który nie emituje gazów cieplarnianych ani cząstek stałych. Oficjalnie zwodowany w dniu dzisiejszym w Saint-Malo (Francja), ten eksperymentalny katamaran będzie pierwszym na świecie zasilanym wyłącznie energią odnawialną statkiem pływającym, którego zadaniem jest przetestowanie technologii w ekstremalnych warunkach, co umożliwi ich rozwój na większą skalę, na morzu i na lądzie, dla ruchomych i stacjonarnych instalacji.

Energy Observer, projekt zainicjowany przez kapitana Victorien Erussarda oraz badacza i odkrywcę Jérôme Delafosse, wypłynie w 6-letnią podróż po świecie, z przystankami w 50 krajach i zawinięciem do 101 portów, a głównym wyzwaniem jest osiągnięcie samowystarczalności energetycznej stosując kombinację energii odnawialnych i produkując wodór bez emisji węgla. Aby zapewnić samowystarczalność energetyczną statku podczas wyprawy, w dzień i w nocy, wodór produkowany w procesie elektrolizy wody morskiej będzie sprężany i magazynowany, a następnie przekształcany w energię elektryczną za pomocą ogniwa paliwowego. Wodór wykorzystany będzie do produkcji energii elektrycznej, która będzie napędzała katamaran w przerwach w dostawie energii odnawialnych.

Dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu w rozwoju energii wodorowej, szczególnie w zakresie mobilności, Air Liquide wspiera ten naukowo-technologiczny projekt, który obrazuje rolę wodoru w procesie transformacji energii. Wsparcie dla tego projektu ilustruje również ambicję Grupy, by przyczyniać się do bardziej zrównoważonego świata.

Air Liquide posiada doświadczenie w całym łańcuchu dostaw wodoru, od produkcji do magazynowania, dystrybucji i rozwoju aplikacji u użytkownika końcowego, przyczyniając się do powszechnego wykorzystania wodoru jako czystej energii. Dotychczas Air Liquide zaprojektował i uruchomił 75 stacji tankowania wodorem na świecie. W ramach projektu Blue Hydrogen, którego celem jest stopniowa dekarbonizacja produkcji wodoru, Grupa Air Liquide podjęła zobowiązanie do produkcji co najmniej 50% wodoru niezbędnego do zastosowań energetycznych w oparciu o procesy wolne od węgla do 2020 roku, poprzez połączenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, elektrolizy wody i reformingu biogazu oraz wykorzystania technologii wychwytywania CO2 emitowanego podczas pozyskiwania wodoru z gazu ziemnego.

Więcej o Energy Observer