Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Znaczący kontrakt: Air Liquide wybuduje i będzie obsługiwać największy na świecie zakład produkcji tlenu dla Sasol w RPA

Air Liquide i Sasol, zintegrowana międzynarodowa firma działająca w branży energetycznej i chemicznej, podpisały długoterminowy kontakt na dostawy dużych ilości gazów technicznych do zakładu Sasol zlokalizowanego w Secunda (około 140 km na wschód od Johannesburga). Air Liquide zainwestuje około 200 mln euro w budowę największej na świecie jednostki rozdziału powietrza (ASU) o łącznej zdolności produkcyjnej 5000 ton tlenu dziennie (co odpowiada 5800 ton dziennie na poziomie morza), którą można uznać za kamień milowy w historii produkcji gazów technicznych.

Długą współpracę Air Liquide i Sasol obrazuje kilka jednostek rozdziału powietrza dostarczonych przez Grupę w ciągu ostatnich 40 lat. Umowa ta stanowi ważny krok naprzód w tej współpracy, gdyż po raz pierwszy Sasol powierza swoje potrzeby w zakresie tlenu dla zakładu w Secunda specjaliście w produkcji gazów technicznych. Tlen dostarczany przez Air Liquide będzie wykorzystywany przez Sasol do produkcji paliw syntetycznych.

Air Liquide zaprojektuje, wybuduje i będzie obsługiwać tą nową jednostkę, zapewniając Sasol wiedzę w dziedzinie dostaw tlenu na światowym poziomie. Grupa Air Liquide, w ramach swojej linii biznesowej Inżynieria i Budownictwo, oferuje  najnowocześniejsze technologie dla tej bardzo dużej jednostki, zapewniają najwyższą wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo przy jednoczesnym zwiększeniu mocy produkcyjnych.

Nowa jednostka rozdziału powietrza zostanie uruchomiona w grudniu 2017 roku i będzie także źródłem tlenu i argonu dla zaspokojenia potrzeb rozwijającego się rynku Afryki Południowej.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w dniu dzisiejszym w Johannesburgu, podczas której wypowiedzieli się przedstawiciel obydwu firm.

Benoît Potier, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy Air Liquide powiedział: "Grupa Air Liquide jest bardzo zadowolona z umocnienia współpracy z jej wieloletnim partnerem biznesowym - firmą Sasol i potwierdzić swoje zaangażowanie w Afryce Południowej. Zaawansowane technologie, które będą stosowane w ramach tego przedsięwzięcia, potwierdzają naszą pozycję lidera w produkcji tlenu. Jesteśmy bardzo dumni mogąc ogłosić podpisanie tego kluczowego projektu w historii Grupy."

David E. Constable, Prezes i Dyrektor Generalny Sasol Limited powiedział: "Air Liquide jest długoterminowym partnerem technologicznym Sasol. Uruchomienie i obsługa tej nowej, dużej jednostki rozdziału powietrza przez Air Liquide zapewnia naszemu zakładowi w Secunda światowej klasy rozwiązania i gwarantuje długoterminowe,  niezawodne i konkurencyjne dostawy tlenu. Republika Południowej Afryki jest podstawą naszych globalnych działań, a wydajność tego projektu przyczyni się do rozwoju Sasol, a także całej gospodarki Republiki Południowej Afryki."