Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Zakup Messer Griesheim

Dnia 6 maja 2004 Grupa Air Liquide zakończyła proces przejmowania działalności prowadzonej przez firmę Messer Griesheim w dziedzinie gazów technicznych w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, po uzyskaniu zezwoleń od urzędów ds. konkurencji w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz zapewnieniu sfinansowania pozostałych obszarów działalności firmy przez rodzinę Messer.

Zapoczątkowany 20 stycznia 2004 proces przejęcia, został przeprowadzony przez Grupę w bardzo krótkim czasie i co za tym idzie bez żadnych opłat karnych. Powyższa operacja stanowi inwestycję wysokości 2,7 miliardów Euro, przed odliczeniem deinwestycji. 

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, przejęty obrót netto po odliczeniu deinwestycji, wyniesie w przybliżeniu 800 milionów euro; natomiast wysokość deinwestycji, wymagana przez urzędy antymonopolowe, to 23% całości przejętych obrotów. Operacja deinwestycyjna przeprowadzona zostanie w możliwie szybkim terminie; szereg przedsiębiorstw z branży przemysłowej zadeklarował już swoje zainteresowanie podlegającymi deinwestycjom obszarami działalności Air Liquide, zarówno na terenie Niemiec jak i w Stanach Zjednoczonych. 

Przejmowane obszary działalności oraz pracownicy reprezentują wysoki poziom jakości jak również kompetencji i stanowić będą doskonałe uzupełnienie całej Grupy. Obecny poziom marży zysku i cash flow dla połączonych działalności wyniesie w przybliżeniu 100 milionów euro, co oznacza, że przejęcie zostanie pokryte z zysków w pierwszych dwunastu miesiącach. Zostały już powołane ekipy, które zajmą się integracją, obecnie nominowane są również osoby, które staną na ich czele. Pan Klaus Schmieder obecny Prezes Zarządu firmy Messer Griesheim zgodził się dołączyć do Grupy Air Liquide, gdzie będzie pełnił znaczące funkcje. 

Benoit Potier, Prezes Zarządu Air Liquide stwierdził: „Wydarzenie to ma dla Air Liquide charakter strategiczny. Geograficzna kombinacja naszej działalności z działalnością Messer Griesheim, bogata historia obu firm i ich duże doświadczenie stwarzają nową, solidną i szeroką bazę działania dla naszej Grupy. Znaleźliśmy się w centrum wielkich rynków europejskich, a w Stanach Zjednoczonych zajmujemy pozycję na skalę ogólnokrajową, z lokalizacją w jednej z największych stref przemysłowych w kraju. W każdym miejscu na świecie, w takiej połączonej formie będziemy w stanie zaoferować pełniejszą gamę wysokojakościowych produktów i usług. Będziemy również rozwijać nasze programy produkcji oraz możliwości rozwoju. Chciałbym pogratulować ekipom biorącym udział w tym projekcie, w szczególności zaś tym, którzy z dużym powodzeniem współpracowali z Komisją Europejską oraz z Urzędem Antymonopolowym Stanów Zjednoczonych, zapewnili oni sukces tego projektu, który jest tak ważny dla przyszłości Grupy."