Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Projekt ITER: nowy kontrakt dla Air Liquide

Celem międzynarodowego projektu ITER jest opracowanie eksperymentalnego reaktora, którego zadaniem jest naukowe i techniczne udowodnienie możliwości produkowania energii z kontrolowanej fuzji jądrowej. Organizacja Fusion for Energy (F4E), odpowiedzialna za europejską część projektu ITER, podpisała kontrakt z Air Liquide na dostawę sprzętu kriogenicznego obejmującego największy scentralizowany system chłodzenia, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Aby uzyskać bardzo silne pole elektromagnetyczne do kontrolowania i stabilizacji syntezy jądrowej, konieczne jest zastosowanie magnesów nadprzewodzących, które działają wyłącznie w bardzo niskich temperaturach. Taką temperaturę pracy zapewnia kriogeniczny system chłodzący dostarczany przez Air Liquide, wykorzystujący ciekły hel, którego temperatura wynosi zaledwie 4,5°C powyżej najniższej temperatury -273,15°C, lepiej znanej jako "zero bezwzględne".

W 2012 roku, Grupa Air Liquide podpisała kontrakt z organizacją ITER na dostawę trzech chłodziarek helowych o rekordowej łącznej mocy chłodzenia. F4E powierza teraz Air Liquide dostawę drugiego zestawu dodatkowych urządzeń kriogenicznych, na łączną kwotę około 65 mln euro. Te będące kluczowymi dla kriogenicznej instalacji projektu ITER urządzenia, to w szczególności dwie chłodziarki, które zapewnią moc chłodzenia potrzebną do uruchomienia chłodziarek helowych, optymalizując odzysku helu w różnych trybach funkcjonalnych tokamaka *.

Te najnowocześniejsze urządzenia zostaną wspólnie opracowane przez zespoły Air Liquide Inżynieria i Budownictwo oraz Air Liquide Zaawansowane Technologie. Zostaną one zainstalowane i oddane do użytku na terenie ITER w Cadarache, w Saint-Paul-lez-Durance w pobliżu Marsylii, na początku 2016 roku.


O Projekcie ITER i tokamaku*
Projekt ITER powstaje w Cadarache (Saint-Paul-lez-Durance) na południu Francji i skupia się na tokamaku (toroidalnej komorze z cewką magnetyczną). Używając pola elektromagnetycznego, ten wyrafinowany instrument naukowy pozwoli wygenerować plazmę do stworzenia warunków niezbędnych do kontrolowania fuzji atomów. Proces fuzji jądrowej produkuje mało odpadów i eliminuje ryzyko katastrofy jądrowej lub niekontrolowanej reakcji. Proces ten wytwarza ten sam rodzaj energii jak słońce, która zostanie ostatecznie odzyskana w postaci energii elektrycznej. ITER będzie testować podstawowe technologie, by rozpocząć kolejny etap zwany "DEMO”: demonstracyjnego reaktora fuzyjnego, zdolnego do wytwarzania energii do celów komercyjnych. W projekcie ITER uczestniczą: Unia Europejska, USA, Rosja, Japonia, Chiny, Korea Południowa i Indie.