Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Potrójny sukces Air Liquide w Niemczech w sektorze odnawialnych źródeł energii

W wyniku ostrego wzrostu cen paliw kopalnych oraz zaniepokojenia wywołanego przez globalne ocieplenie wzrasta zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. Oprócz wodorowych ogniw paliwowych, światowy rynek energii słonecznej powiększa się o ponad 30% rocznie.

W Europie zapotrzebowanie na energię słoneczną jest bardzo wysokie. Jest to szczególnie widoczne w Niemczech, który to kraj zdecydował o rozwoju odnawialnych źródeł energii tak, aby przekroczyć wymagania stawiane przez Unię Europejską i uzyskać 20% swojej energii z źródeł odnawialnych do 2020 roku. W najbliższych latach MicroTechpark zlokalizowany w Thalheim, na północ od Lipska, stanie się głównym centrum europejskim wytwarzającym ogniwa słoneczne. W roku 2006 utworzonych zostanie 500 nowych miejsc pracy a w całym regionie ostatecznie powstanie około 5000 miejsc pracy.

Mając ten fakt na uwadze, Air Liquide został dostawcą gazów technicznych i specjalnych, jakie są niezbędne w dużych ilościach do produkcji ogniw i baterii słonecznych, do wszystkich producentów ogniw słonecznych na terenie Thalheim. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła prawie 2,5 miliona euro. Lista klientów obejmuje: Q-Cells AG - jednego z pięciu liderów sektora energii słonecznej, który produkuje od roku 2001 w Thalheim wysokowydajne poli- i monokrystaliczne ogniwa słoneczne*, korporację CSG Solar AG - niemiecką firmę o austriackim rodowodzie wyróżniającą się nowatorską i opatentowaną technologią Crystalline Silicon on Glass (CSG), oraz EverQ GmbH - spółkę joint-venture pomiędzy Q-Cells AG i Evergreen Solar Inc., amerykańskim producentem ogniw słonecznych, z którym  Air Liquide podpisał ostatnio światowy kontrakt. W Thalheim CSG Solar AG produkuje baterie słoneczne o powierzchni 1.4 m² a EverQ GmbH płytki, ogniwa i panele słoneczne dystrybuowane na cały świat.

Podpisanie światowego kontraktu z EverQ GmbH rozpoczęło nową fazę w działaniach Air Liquide w sektorze ogniw słonecznych. Przez następne 10 lat Air Liquide będzie dostarczać argon, azot, wodór, tlen i gazy specjalne oraz świadczyć usługi objęte kontraktem. W oparciu o swoje światowe zasoby i zintegrowane usługi logistyczne, Air Liquide będzie efektywnie zarządzał całym łańcuchem dostaw gazu do klienta, realizując wszystkie usługi i działania związane z dostawą gazów bezpośrednio do klienta i zainstalowaniem niezbędnych urządzeń.

François Darchis, członek Rady Wykonawczej Air Liquide, tak określił ten sukces: “Sprostaliśmy wyzwaniu spełnienia specyficznych wymagań klientów z sektora odnawialnych źródeł energii i nawiązaliśmy współpracę z szybko rozwijającą się branżą. Ponadto jesteśmy zadowoleni że wnosimy swój wkład, wypełniając założenia naszego zrównoważonego rozwoju, w ożywienie na rynku energii słonecznej uznawanej obecnie za nowe źródło czystej i niewyczerpanej energii.”

* Ogniwa słoneczne lub fotoogniwa przekształcają światło słoneczne w elektryczność; kilka ogniw tworzy baterię a kilka połączonych baterii tworzy elektrownię słoneczną. Podstawą ogniwa jest zwykle płytka krzemowa. Aby przekształcić fotony z promieni słonecznych w elektryczność, skład tej płytki krzemowej jest modyfikowany i „domieszkowany” pierwiastkami takimi jak fosfor czy bor. Taka obróbka płytek wymaga zastosowania gazów specjalnych, azotu i argonu.