Kierującym Zakładem w Dąbrowie Górniczej Alkat Sp. z o.o. jest Dyrektor Zakładu.
2. Potwierdzenie, że zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom.
Zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym, Prowadzący Zakład dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 250 ust. 1 POŚ, i przekazał program zapobiegania awariom do Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
3. Opis działalności zakładu.
Alkat Sp. z o.o. Zakład w Dąbrowie Górniczej prowadzi działalność w zakresie produkcji gazów technicznych otrzymywanych z powietrza atmosferycznego i świadczenie usług związanych z ich przesyłem do ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej oraz ich transportem do innych odbiorców.
Proces technologiczny rozdziału powietrza jest procesem, w którym instalacja pracuje w sposób ciągły. Instalacja do produkcji gazów technicznych z powietrza wykorzystuje technologię destylacji kriogenicznej. W oparciu o niskotemperaturowy proces zachodzący w kolumnie destylacyjnej, ciekłe powietrze jest rozdzielane na trzy jego główne komponenty: tlen, azot i argon. Produkty otrzymywane z jednostki rozdziału powietrza (w postaci gazowej) są przeznaczone dla ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej, głównego odbiorcy tlenu, azotu i argonu do produkcji stali, natomiast nadmiar (w postaci ciekłej) jest magazynowany na stokażu i dystrybuowany na zewnątrz innym odbiorcom. Surowcem do produkcji jest powietrze atmosferyczne.
4. Charakterystyka składowanych substancji niebezpiecznych decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o dużym ryzyku.
Zakład został zakwalifikowany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016r. poz. 138) do kategorii zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej ze względu na ilość substancji niebezpiecznej zmagazynowanej w instalacji
Tlen
Numer CAS (Chemical Abstract Service): 7782-44-7
O Utleniający
R 8 Kontakt z materiałami zapalnymi może spowodować pożar Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej jest dostępna tutaj.
5. Informacje dotyczące sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej, uzgodnione z właściwymi organami Państwowej Straży Pożarnej.
Podstawowym celem dla ograniczenia skutków awarii przemysłowej dla ludzi i środowiska jest ustalenie działań organizacyjnych, technicznych i porządkowych, które muszą być podjęte w czasie stanów awaryjnych, związanych z nadmierną emisją gazów technicznych do atmosfery.
Przedmiotowe działania realizowane są poprzez:
stały monitoring zagrożonego terenu dla sprecyzowania poziomu koncentracji gazu, kierunku przemieszczania się obłoku gazowego oraz ewentualnej ewakuacji ludzi,
informowanie innych Wydziałów i Spółek, które mogą znaleźć się w strefie zagrożenia,
zabezpieczenie zagrożonego terenu, aż do całkowitego odparowania par gazu,
ścisłą współpracę Kierownictwa Zakładu ze służbami ratowniczymi i porządkowymi,
przy udziale:
Służby ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Gazowego ArcelorMittal Poland S.A., która w zależności od rozwoju sytuacji może uruchomić Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej.
6. Zakład posiada opracowany i zatwierdzony Raport o bezpieczeństwie w drodze decyzji z dn. 19.07.2017 r. znak WZ.02210.23.2017.WN wydanej przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
7. Informacje dotyczące głównych scenariuszy awarii przemysłowych oraz środków bezpieczeństwa, które zostaną podjęte w przypadku ich wystąpienia.
W zakresie technicznym i organizacyjnym dokonano identyfikacji potencjalnych źródeł awarii, w celu podjęcia dodatkowych zadań, zmierzających do minimalizacji prawdopodobieństwa ich wystąpienia. Zdecydowany wpływ na poziom bezpieczeństwa procesów technologicznych ma istniejący w zakładzie system wczesnego wykrywania stanów awaryjnych.
Możliwe do wystąpienia stany awaryjne to:
a) wzrost ciśnienia oraz temperatury w instalacji produkcyjnej,
b) uszkodzenia powłoki urządzeń zawierających niebezpieczne substancje:
zbiorników procesowych i wymienników,
zbiorników, magazynowania substancji,
rurociągów,
połączeń i uszczelnień,
c) niesprawności rurociągów i urządzeń:
pomp, sprężarek,
zaworów, urządzeń odcinających,
urządzeń kontrolno-pomiarowych,
d) niesprawności systemów zasilania w:
energię elektryczną,
wodę chłodzącą,
powietrze sterownicze,
inne media niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu technologicznego,
e) błędy ludzkie:
operatora,
przy przeprowadzaniu konserwacji, napraw, przeglądów itd.
W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych, wybrane parametry technologiczne mają ustawione limity alarmów na dwóch poziomach: maksymalnym i minimalnym. O każdym przekroczeniu ustalonych limitów lub rozszczelnieniach instalacji, informowany jest operator sterowni lub pracownik obsługi technicznej, celem podjęcia działań zmierzających do przywrócenia normalnej pracy instalacji. Odnosi się to w szczególności do tych instalacji lub ich części, w których istnieje największe prawdopodobieństwo rozszczelnienia. Istniejące techniczne środki zabezpieczenia technologicznego, mają za zadanie, doprowadzenie do przerwania występujących w procesie technologicznym zdarzeń niepożądanych, a następnie spowodowanie (automatyczne lub poprzez działanie obsługi) przywrócenia normalnego jego przebiegu.
Zasady zwalczania skutków awarii.
W sytuacji, gdy dwie wcześniej przedstawione warstwy bezpieczeństwa zawiodą Alkat Sp. z o. o. posiada określony tryb postępowania w przypadku wystąpienia awarii opisany w procedurach, instrukcjach w zakresie:
rozpoznania zagrożenia,
alarmowania o zagrożeniu osób,
alarmowania wprowadzenia do działań jednostek ratowniczych,
prowadzenia ewakuacji,
ograniczenia skutków awarii,
usunięcia źródła zagrożenia,
zabezpieczenia miejsca działań przed ponownym wystąpieniem zagrożenia.
Powyższy zakres zadań realizowany jest:
siłami i środkami własnymi od momentu zauważenia zagrożenia do czasu przybycia jednostek ratowniczych,
siłami i środkami Służby Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Gazowego ArcelorMittal Poland S.A.,