Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Nowy kontrakt z ZAT

Air Liquide z przyjemnością informuje, że nastąpił rozruch generatora azotu w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. (ZAT)*, jednym z największych polskich zakładów chemicznych. ZAT zlokalizowany jest 80 km od siedziby Air Liquide Polska w Krakowie.

W ramach długoterminowego kontraktu, Air Liquide będzie obsługiwał generator azotu on-site o pojemności 2000 Nm3/h. Instalację uzupełniają zbiorniki zapasowe zarówno dla potrzeb niskiego, jak i wysokiego ciśnienia. Rozwiązanie Air Liquide umożliwia klientowi obniżenie poziomu zużycia energii oraz zwiększenie elastyczności dostaw azotu.

Według Witolda Szczypińskiego, Dyrektora ds. Technicznych i Rozwoju ZAT: “Kontrakt z firmą Air Liquide jest konsekwencją koncentracji ZAT na biznesie chemicznym. Istotną trudnością było połączenie wytwórni azotu Air Liquide z systemem azotu bezpieczeństwa dla kilkunastu wytwórni chemicznych działających w ramach ZAT. Dzięki elastycznej współpracy udało się nam sprawnie i efektywnie włączyć wytwórnię on-site w skomplikowany system bezpieczeństwa azotu ZAT.”

Alain Combier, Vice Prezes Air Liquide dla Europy Centralnej i Wschodniej, stwierdził: ”Z przyjemnością wspieramy liderów takich jak ZAT, by stale podnosić jakość i konkurencyjność ich produktów poprzez oferowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na naszym sąsiedztwie i know-how. Nasza technologia oferuje wsparcie w zakresie bezpieczeństwa i wydajności eksploatacyjnej. Jest to w pełni zgodne w naszym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój w zakresie optymizacji zużycia energii.”

*ZAT, leader w produkcji kaprolaktamu w Polsce, jest zakładem chemicznym o zróżnicowanym zakresie produkcji, wytwarzającym m.in. poliamidy i nawozy azotowe. Ponad 60% produkcji ZAT jest eksportowane. Zysk netto ZAT za rok 2004 wyniósł około 12 milionów EUR a roczny obrót - powyżej 250 milionów EUR.