Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Nowy kontrakt z Sinopec w Qingdao w Chinach

Air Liquide, obecna w Qingdao od 1995, podpisała nowy długoterminowy kontrakt z firmą Qingdao Refining & Chemical Sp. z o.o., należącą do Grupy Sinopec (chińskiej korporacji chemicznej i petrochemicznej) zlokalizowaną w Qingdao w prowincji Shandong. Zgodnie z warunkami tej umowy, Air Liquide będzie dostarczać rurociągiem azot niezbędny dla potrzeb nowej rafinerii w Qingdao. Ten nowy kontrakt obrazuje plan naszej Grupy w zakresie rozwoju sieci rurociągów w zagłębiu przemysłowym i jest kolejnym przykładem na outsourcing potrzeb gazowych przez grupy przemysłowe Chin.

Prowincja Shandong, w której mieszka 91 milionów mieszkańców, jest jedną z największych prowincji w Chinach charakteryzującą się wzrostem produktu krajowego brutto wynoszącym około 15% w 2006 roku. Główne gałęzie przemysłowe zlokalizowane w prowincji Shandong to przemysł chemiczny, maszynowy, elektroniczny i stalowniczy.

Rafineria rozpocznie produkcję w pierwszym kwartale 2008 roku i będzie wytwarzać ponad 10 milionów ton ropy naftowej rocznie. Sinopec jest jednym z największych w Chinach producentów i dostawców produktów petrochemicznych. Jest to drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Chinach.

W 2005 roku, Air Liquide przejęła lokalną firmę z jednostką rozdziału powietrza w Obszarze Rozwoju Ekonomicznego i Technicznego Qingdao a wkrótce rozpocznie nową inwestycję - budowę nowej jednostki o wartości 20 milionów euro. Jednostka ta będzie dostarczać gazy do Qingdao Refining & Chemical a także do Lidong Chemical.

Komentując tą inwestycję, Jean-Pierre Duprieu, Vice Prezes regionu Azja-Pacyfik i członek Rady Wykonawczej Air Liquide, stwierdził: “To dla nas wielka przyjemność, że mogliśmy podpisać kontrakt z Qingdao Refining & Chemical Sp. z o.o. Umożliwi on nam nie tylko zwiększenie sieci rurociągów w tym obszarze, ale stanowi także krok milowy w naszej współpracy z Grupą Sinopec, która zdecydowała się na outsourcing swych potrzeb gazowych. Pragniemy podziękować Sinopec za zaufanie, jakim nas obdarzyła. Inwestycja ta jest szóstą w zakresie produkcji gazów technicznych w Chinach, które rozpoczęły w ostatnich 12 miesiącach. Stanowi ona cześć planu ogłoszonego ostatnio przez naszą Grupę mającego na celu zwiększenie inwestycji w szybko rozwijających się segmentach.”

Mr. DU Guosheng, Vice Prezes Grupy Sinopec oraz Prezes Qingdao Refining & Chemical Sp. z o.o. podsumował: “Po owocnej dyskusji zdecydowaliśmy się powierzyć Air Liquide wszystkie nasze potrzeby w zakresie dostaw azotu. Z przyjemnością skorzystamy z obecności Air Liquide w Qingdao oraz z jej światowego potencjału”.