Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Nowe stacje napełniania wodorem w Europie i Japonii

Przemysł motoryzacyjny ogłosił, że w 2015 roku będą obecne na rynku pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi. Air Liquide przygotowuje się do zapewnienia wodoru dla potrzeb transportu poprzez rozszerzanie niezbędnej infrastruktury stacji paliw na całym świecie. Działania te otrzymały silne poparcie rządów w Europie i Azji.

Grupa Air Liquide oficjalnie otworzyła swoją pierwszą publiczną stację napełniania wodorem dla samochodów osobowych w mieście Düsseldorf w Niemczech. W okresie najbliższych trzech lat zostanie zaprojektowanych, zbudowanych i uruchomionych kolejnych 10 nowoczesnych stacji napełniania wodorem, w ramach dużego projektu demonstracyjnego niemieckiego rządu. Do 2015 roku sieć dostaw wodoru będzie obejmować co najmniej 50 publicznych stacji w Niemczech.
Działania te są zgodne z wcześniejszym ogłoszeniem Grupy z października 2011 roku o inwestycji obejmującej 20 nowych stacji w Europie.

Zgodnie z tą informacją, Grupa Air Liquide uruchomiła ostatnio również dwie inne stacje: w Oslo w Norwegii oraz w szwajcarskiej miejscowości Brugg.

W Japonii rząd uznaje wodór jako obiecujące źródło energii dla samochodów i planuje uruchomić około 100 stacji napełniania wodorem dla pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi do 2015 roku. Spółka Air Liquide Japonia zamierza wybudować znaczącą liczbę stacji i w tym celu powołano dedykowany zespół skupiający się na biznesie wodorowym. Grupa już jest bardzo aktywna w tej dziedzinie w Japonii - do tej pory uruchomiono 3 projekty wodorowe (w Tokio, Kawasaki i Saga). Jeden z tych projektów to stacja do napełniania wodorem mająca na celu ukazanie opłacalności całego łańcucha “zielonego wodoru” od zrębek do czystego transportu.

Air Liquide wspiera projekty mające na celu przestawienie się na nowe źródła energii, w tym wodór. Obecnie zostało zaprojektowanych i uruchomionych przez Air Liquide około 60 stacji napełniania wodorem na całym świecie, przyczyniając się do rozprzestrzeniania wykorzystania wodoru w czystym transporcie drogowym.

François Darchis, Starszy Wiceprezes oraz członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, stwierdził: „Air Liquide z dumą wspiera inicjatywy rządowe. Te nowe rozwiązania ilustrują zaangażowanie Grupy w tworzenie infrastruktury energii wodorowej na świecie. Wodór jest jednym z innowacyjnych rozwiązań, które oferują odpowiedź w krótkim czasie na wyzwania zrównoważonego transportu: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, lokalnego zanieczyszczenia w miastach i zależności od paliw ropopochodnych, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego."