Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Nowa inwestycja w Chinach (Hangzhou, prowincja Zhejiang)

Prowincja Zhejiang, charakteryzująca się tempem wzrostu w ostatnich czterech latach wynoszącym 12%, jest jedną z najbardziej rozwiniętych i najszybciej rozwijających się prowincji we wschodnich Chinach. Wraz z prowincją Jiangsu i miastem Szanghaj tworzy ona Wielki Obszar Szanghaj. Hangzhou, stolica prowincji Zhejiang, to jej największe centrum przemysłowe. Jest to węzeł komunikacyjny, z którego wychodzą autostrady do Szanghaju, Suzhou, Wuxi, południowej części Zhejiang oraz okolic Ningbo. Główne branże zlokalizowane w tym rejonie: elektronika, mechanika precyzyjna, medycyna/biotechnologia, przemysł spożywczy oraz włókienniczy - stosują gazy techniczne w procesach podstawowych lub usprawniających przebieg produkcji.

Po założeniu w Hangzhou w grudniu 2004 Air Liquide (Zhejiang) Sp. z o.o., spółki w 100% należącej do Air Liquide, Air Liquide zainwestuje ponad 20 milionów euro w wybudowanie nowej jednostki rozdziału powietrza w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Hangzhou (HEDA). HEDA jest wydzielonym terytorium państwa i stanowi jeden z największych parków przemysłowych w Chinach. Air Liquide będzie dostarczać ciekły azot, tlen i argon o łącznej zdolności produkcyjnej 430 ton na dobę do klientów w Hangzhou, a także w prowincji Zhejiang i Obszarze Wielkiego Miasta Szanghaj. Jednostka ta będzie również dostarczać gazy poprzez sieć rurociągów. Zostanie ona zaprojektowana i zbudowana przez spółkę Air Liquide Hangzhou - centrum inżynieryjne Air Liquide w Chinach.

Air Liquide ma swój udział w rozwoju Obszaru Wielkiego Miasta Szanghaj od ponad 15 lat. Grupa posiada już jednostki rozdziału powietrza w Wuxi i Szanghaju i wkrótce rozpocznie eksploatację kolejnej jednostki w Zhanjiagang zaopatrującej rurociągiem w gazy Zhanjiagang Posco Stainless Steel (ZPSS) oraz inne firmy na lokalnym rynku.

Komentując tą nową inwestycję, Jean-Pierre Duprieu, Vice-Prezes regionu Azja-Pacyfik i członek Rady Wykonawczej Air Liquide, stwierdził: “Air Liquide odnotowuje każdego roku w Chinach wzrost wynoszący 40% w obszarze wszystkich swoich linii handlowych. Ta inwestycja w jednostkę rozdziału powietrza o dużych zdolnościach produkcyjnych umocni pozycję rynkową Air Liquide w obiecującym rejonie Hangzhou. To duży krok w nowy i szybko rozwijający się obszar.”

Sun ZhongHuan, burmistrz Hangzhou dodał: “Zarząd miasta Hangzhou z radością wita światowego lidera w dziedzinie gazów technicznych i medycznych w naszym szybko rozwijającym się regionie. Całkowita wartość inwestycji zagranicznych w Hangzhou wynosi obecnie około 15 miliardów euro i stale się zwiększa.”

Air Liquide rozpoczął działalność w Chinach w 1916 roku a w ostatnich 15 latach znacząco zwiększył aktywność i obecnie zatrudnia około 1500 osób. Sprzedaż netto w roku 2004 wyniosła 150 milionów euro a działalność zlokalizowana jest w rejonach przemysłowych Pekin/Tianjin/Shandong na północy, Szanghaj/Jiangsu/Zhejiang na wschodzie oraz Guangdong na południu. Air Liquide zainwestuje w Chinach około 500 milionów euro w latach 2004-2008, zaspokajając zwiększające się potrzeby rynku i wykorzystując możliwości wzrostu.