Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Największa europejska jednostka produkująca azot dla potrzeb niemieckiego przemysłu fotowoltaicznego

Wiodące firmy z branży fotowoltaicznej w Niemczech koncentrują się obecnie na stosowaniu technologii cienkowarstwowych w produkcji ogniw słonecznych. Te innowacyjne technologie umożliwiają obniżenie kosztów produkcji poprzez zmniejszone zużycie materiałów podłoża.

Air Liquide, światowy lider w dziedzinie gazów dla przemysłu fotowoltaicznego, dostarcza od 2005 roku niezbędne do produkcji gazy oraz związane z nimi usługi do wszystkich klientów zlokalizowanych w Thalheim koło Lipska w Niemczech, największej “dolinie słonecznej” w Europie.

Air Liquide wybuduje dużą, dedykowaną jednostkę on-site, której rozruch jest zaplanowany na 2010 rok, i która będzie zaopatrywać wszystkich klientów w tym parku technologicznym. Ta energooszczędna jednostka, zbudowana by zapewnić zwiększające się potrzeby wszystkich producentów ogniw słonecznych zlokalizowanych w Thalheim, będzie wytwarzać ponad 38 000 ton azotu i stanowi inwestycję w wysokości około 10 milionów euro.

Jednostka ta zapewni dostawy azotu do firmy Calyxo GmbH, filii Q-Cells, jednego ze światowych liderów one w dziedzinie fotowoltaików oraz do filii Sunfilm AG (dawniej Sontor GmbH), a także do Q-Cells AG.

Guy Salzgeber, Wiceprezes ds. Europejskiej Działalności Przemysłowej i członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, stwierdził: “Poprzez połączenie potrzeb wielu firm i zainwestowanie w jedną dużą jednostkę, możemy z przyjemnością zaoferować energooszczędne i elastyczne rozwiązanie w zakresie dostaw azotu dla klientów w Thalheim.
Te nowe długoterminowe umowy z liderami przemysłu fotowoltaicznego oraz budowana jednostka to kolejny sukces naszej globalnej oferty dla tej branży, obrazujący nasze zaangażowanie, szczególnie w rozwój tego ośrodka w Niemczech. Przemysł fotowoltaiczny to połączenie energii i ochrony środowiska, dwóch spośród głównych obszarów działania Grupy Air Liquide”.