Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Katar: podwójny sukces na rynku helu

Mimo iż hel jest rzadko występującym pierwiastkiem na świecie, rynek helu stale rośnie średnio o 4% w skali roku. Jest to spowodowane rozwojem technologii w wielu segmentach takich, jak: medycyna, elektronika, technika światłowodowa, kosmonautyka, itp. Katar jest od 2005 roku jednym z głównych producentów helu, a jego lokalizacja na Środkowym Wschodzie powoduje bliskość dostaw zarówno do Europy, jak i Azji.

Grupa Air Liquide z przyjemnością ogłasza podpisanie kontraktu z firmą RasGas Company Limited w imieniu Ras Laffan Liquefied Natural Gas Company Limited oraz Qatargas Liquefied Gas Company na dostawę „pod klucz” jednostki do odzyskiwania, oczyszczania i skraplania helu w Ras Laffan w Katarze. Ta nowa jednostka będzie największą na świecie, a jej zdolność produkcyjna wyniesie 38 milionów m3 helu rocznie. Technologia stosowana do oczyszczania i skraplania helu w bardzo niskiej temperaturze (-269°C) jest zaawansowaną technologią opatentowaną przez Air Liquide. Dla potrzeb tego projektu Air Liquide dostarczy największą na świecie skraplarkę helu, która będzie obsługiwana przez RasGas.

Projekt ten powstał na bazie istniejącej już współpracy pomiędzy Air Liquide, RasGas i Qatargas, która została nawiązana podczas budowy poprzedniej jednostki do produkcji helu w 2003 roku. Połączona produkcja obydwu tych jednostek wyniesie 58 milionów m3 rocznie (25% światowej produkcji helu) i umieści Katar na pozycji lidera.

Dodatkowo, zgodnie z warunkami długoterminowej umowy z Rasgas i Qatargas, Air Liquide ma prawo zakupu 50% ilości helu produkowanego przez tą nową jednostkę. Dostęp do tego źródła helu połączony z zakupem w 2008 roku międzynarodowego dostawcy i dystrybutora helu Pure Helium, umieści Air Liquide na pozycji jednego z największych graczy na rynku helu na świecie.

François Darchis, Starszy Wiceprezes oraz członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, stwierdził: “Grupa Air Liquide jest szczególnie dumna z podpisania tego kontaktu, który obrazuje jej zdolność do zaspokajania kompleksowych potrzeb klientów dzięki przemysłowej i technologicznej wiedzy i doświadczeniu. Katar będzie strategicznym dostawcą helu w nadchodzących latach, a Air Liquide znacząco umocni swoją pozycję światowego dostawcy helu oraz obecność na Środkowym Wschodzie.”