Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Kanada: flota autobusów o zerowej emisji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich

W piątek 22 stycznia 2010 roku w Whistler (Kolumbia Brytyjska), BC Transit uruchomiło stację wodorową, która będzie obsługiwać flotę 20 autobusów o zerowej emisji.

Pojazdy te, poruszające się po Whistler, będą przewozić zawodników oraz gości podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010.

Oprócz zaopatrywania stacji w certyfikowane paliwo wodorowe, Grupa Air Liquide zaprojektowała, skonstruowała i obsługuje stację napełniania dla zielonej floty autobusów należącej do B.C. Jest to największa na świecie stacja wodorowa umożliwiająca napełnienia 23 autobusów dziennie. Air Liquide posiada obecnie ponad 40 takich stacji na świecie.

Dostarczany do stacji napełniania w Whistler wodór jest wyjątkowy, zarówno pod względem infrastruktury systemu, jak również zmian klimatu. Jest on produkowany w 98% ze źródeł odnawialnych - w procesie elektrolizy z zastosowaniem w przeważającym stopniu energii hydro-elektrycznej z Quebec’u, a następnie skraplany i transportowany do Whistler.

Samochody wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe nie emitują CO2. Zastosowanie 20 ekologicznych autobusów napędzanych wodorem ograniczy w okresie jednego roku emisję ponad 1 800 ton gazów cieplarnianych. Biorąc pod uwagę 20-letni okres użytkowania takich pojazdów, oznacza to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 36 000 ton.

Pozostałe projekty Air Liquide w Kanadzie obejmują lotniska w Vancouver i Montrealu, gdzie uruchomione stacje napełniania wodorem zaopatrują obsługujące pasażerów pojazdy wyposażone w ogniwa paliwowe.

Air Liquide aktywnie uczestniczy w projektach ograniczających zużycie energii oraz chroniących naszą atmosferę, inwestując 60% swojego budżetu na badania i rozwój w rozwiązania chroniące środowisko oraz zdrowie i życie. Dodatkowo, blisko współpracując z partnerami z prywatnego i państwowego sektora, Air Liquide rozwija system zarządzania całym łańcuchem dostaw - od produkcji wodoru, jego składowania, dystrybucji i bezpiecznej obsługi po rozwój i produkcję zaawansowanych ogniw paliwowych.

Zapraszamy na specjalną stronę Air Liquide poświęconą zagadnieniom związanym z wodorem (w języku angielskim i francuskim): Planet Hydrogen