Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Wzmocnienie rosnącej pozycji w Polsce

Mega-inwestycja w Puławach zakończona.

Dokładnie w 50-rocznicę utworzenia Zakładów Azotowych „Puławy”, Spółka świętuje zakończenie jednego z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat w polskiej chemii. Budowa z Air Liquide Polska w formule „over the fence” instalacji do separacji powietrza (tzw. nowej tlenowni) oraz intensyfikacja produkcji amoniaku i mocznika (tzw. revamping mocznika) to projekty, który łącznie kosztowały blisko pół miliarda złotych. Inwestycje zostały przeprowadzone na terenie utworzonej w październiku 2007 r. SSE „Starachowice” podstrefa Puławy.

Rui Coelho, Prezes Zarządu Air Liquide Polska: „Uruchomienie dwóch jednostek rozdziału powietrza w Zakładach Azotowych „Puławy” jest częścią strategicznego planu inwestycyjnego Grupy Air Liquide w Polsce. Dzięki nowemu zakładowi Air Liquide planuje w jeszcze większym stopniu wspierać rozwój swoich klientów oraz umocnić swoją pozycję lidera na rynku dużych klientów przemysłowych w Polsce.”

Wydajność nowej tlenowni wynosi 295 000 tys. m3 tlenu/rok, co oznacza zwiększenie o 102 000 Nm3/rok w stosunku do starych, wyeksploatowanych bloków tlenowych. Wykorzystanie tlenu z nowej instalacji na Wydziale Amoniaku II pozwala na obniżenie zużycia gazu do produkcji amoniaku (ok. 5,4%) oraz amoniaku na instalacji mocznika o ponad 3,5%.

Budowa instalacji do separacji powietrza była pierwszą inwestycją przeprowadzona w obrębie puławskiej podstrefy SSE „Starachowice”. Aparaty do instalacji w Puławach wyprodukowane przez Air Liquide w Chinach dotarły drogą morską z portu w Szanghaju do Gdańska i dalej Wisłą w okolice Puław, skąd zostały przewiezione specjalnymi samochodami do Zakładów Azotowych „Puławy” – największe elementy ważyły 60 ton i miały 40 metrów długości.

W przypadku intensyfikacji produkcji amoniaku mowa jest o zwiększeniu produkcji o ok. 170 tys. t/rok do poziomu 1 125 tys. t/r. Modernizacja Wytwórni Mocznika pozwala na zwiększenie zdolności produkcji mocznika o ponad 270 tys. ton/rok do poziomu 1 215 000 t/rok. Pozwoliło też na zwiększenie potencjału produkcyjnego w zakresie AdBlue z 30 do 100 tys. ton/rok (AdBlue to wodny roztwór mocznika). Spowoduje również uniezależnienie instalacji produkujących melaminę od sytuacji ruchowej Wytwórni Mocznika oraz ograniczenie emisji z instalacji. Revamping mocznika realizowany był na licencji szwajcarskiej Spółki Urea Casale.

„Umocniliśmy swoją 2 pozycję w produkcji mocznika w Europie – Rynek pokazuje, że dobrze zainwestowaliśmy nasze środki. Zarazem już teraz pracujemy nad dalszym przetwarzaniem mocznika w nowoczesne nawozy PULGRAN i PULASKĘ.” podkreśla Prezes „Puław” Paweł Jarczewski. „Właśnie w taki sposób, konkretnymi osiągnięciami chcemy uczcić ten wyjątkowy jubileusz.” – dodaje.