Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Energia wodorowa: Air Liquide - partner technologiczny Challenge Bibendum

W dniach 14-17 listopada 2007 w Szanghaju, w Chinach odbywa się Challenge Bibendum - wydarzenie, które organizuje Michalin, a którego Air Liquide jest partnerem technologicznym. Dedykowany ekologii i bezpieczeństwie transportu, Challenge Bibendum oferuje możliwość zaprezentowania innowacji w zakresie samochodów ciężarowych, autobusów, samochodów osobowych, pojazdów miejskich, a w szczególności 20 ekologicznych pojazdów napędzanych wodorem.

Air Liquide prezentuje dwie stacje dla pojazdów napędzanych wodorem w dniach 14-16 listopada w centrum wystawowym Shanghai Automobile Exhibition Centre (SAEC) w Anting (40 km na zachód od centrum Szanghaju) oraz w dniu 17 listopada w Pudong, podczas przeglądu pojazdów i na wystawie dla publiczności w szanghajskim międzynarodowym centrum kongresowym.

Dzięki technologiom Air Liquide, stacja wodorowa posiada system szybkiego napełniania wodorem pod wysokim ciśnieniem (700 bar lub 350 bar) do zbiornika, zapewniając całkowite bezpieczeństwo kierowcy, jak i pojazdu. Stacje te umożliwiają kierowcom zatankowanie w przeciągu 3 minut (w warunkach jak najbardziej zbliżonych do spotykanych dla tradycyjnego paliwa), umożliwiając przejazd kilkuset kilometrów.

Grupa zaprojektowała, skonstruowała i uruchomiła w ostatnich 4 latach wiele stacji wodorowych na świecie: w Madrycie, Kawasaki, Luxemburgu, Singapurze oraz przenośne stacje w Szanghaju, w USA, Kanadzie… Air Liquide posiada również stałą stację pokazową w Sassenage (blisko Grenoble, we Francji), gdzie spółka zależna Axane projektuje, opracowuje i sprzedaje ogniwa paliwowe.

Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, Air Liquide opracowała wyjątkowy system zarządzania całym łańcuchem dostaw wodoru, od produkcji i dystrybucji po określenie bieżących i przyszłych zastosowań.

Grupa jest koordynatorem europejskiego programu Hychain (który będzie testował 158 pojazdów wodorowych w 4 regionach Europy) oraz francuskiego programu Horizon Hydrogène Énergie, wspieranego przez Agencję Innowacji Przemysłowych.

Mając świadomość, że zastosowanie wodoru w pojazdach jest przełomową innowacją, która wymusza na społeczeństwie nowe działanie, Grupa Air Liquide bierze udział w znaczącej ilości projektów i wydarzeń mających na celu postęp w badaniach i innowacjach, a także powszechną akceptację tego nowego rodzaju energii.