Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Dodatkowe inwestycje w porcie w Rotterdamie w wysokości 65 mln euro

Rotterdam jest drugim co do wielkości zagłębiem chemicznym i petrochemicznym w Europie. Przemysł ten utrzymał tempo rozwoju i pomimo kryzysu w Europie Zachodniej trwale wykazuje zapotrzebowanie na gazy techniczne. W tym kontekście, Air Liquide zainwestuje dodatkowe 65 mln euro w zagłębiu przemyslowym Rotterdam.

Air Liquide podpisał niedawno długoterminową umowę z firmą Huntsman, światowym producentem i dystrubutorem wyrobów chemicznych. Zgodnie z postanowieniami tej umowy, Air Liquide będzie dostarczać tlenek węgla do dwóch zakładów produkcji MDI, należących do Huntsman Polyurethanes, zlokalizowanych w obszarze Botlek portu Rotterdam.

Air Liquide zainwestuje w nową jednostkę produkcji tlenku węgla w porcie w Rotterdamie, która zostanie wybudowana obok istniejących obiektów Grupy. Jednostak ta, która zostanie uruchomiona w pierwszej połowie 2015 roku, podwoi zdolności produkcyjne tlenku węgla w tym rejonie. Ten dodatkowy tlenek węgla zapewni również realizację nowych potrzeb klientów Air Liquide w porcie.

Zakład zostanie zaprojektowany i zbudowany przez Dział Inżynierii i Budownictwa Air Liquide w oparciu o najnowsze technologie Grupy, aby zapewnić najwyższy poziom sprawności energetycznej, niezawodności i bezpieczeństwa.

Guy Salzgeber, Wiceprezes ds. Europy Północnej i Środkowej, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide powiedział: "Dziękujemy firmie Huntsman za jej dalsze zaufanie, jakim obdaża Air Liquide i za wspólnie budowane długoterminowe partnerstwo. Dzięki nowej inwestycji, Air Liquide umacnia swoją pozycję w porcie w Rotterdamie dzięki swym najnowszym technologiom oraz integracji przemysłowej. Air Liquide zainwestował w ciągu ostatnich pięciu lat 400 mln euro w nowe jednostki produkcyjne w tym kluczowym obszarze przemysłowym, zwiększając konkurencyjność europejskich firm przemysłowych."

Nick Webster, wiceprezes Huntsman Polyurethanes EAIME stwierdził: "Opierając się na długoletniej współpracy z Air Liquide, cieszymy sie z powstania nowej jednostki produkcji tlenku węgla na terenie naszego zakładu w Rotterdamie. Inwestycje takie jak ta, są niezbędne w celu utrzymania konkurencyjności - zarówno teraz, jak iw przyszłości."
 

MDI (diizocyjanian difenylometanu) jest jednym z podstawowych surowców do otrzymywania poliiuretanów, które są wykorzystywane w produkcji wysokiej odporności gąbek tapicerskich, trwałych i elastycznych kół, klejów o wysokiej wytrzymałości, itp.