Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Dalsze inwestycje w Arabii Saudyjskiej

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest największą gospodarką na Bliskim Wschodzie. Jej wzrost jest napędzany przez rozwój przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego oraz rozwój infrastruktury. Air Liquide, wiodący światowy gracz na rynku gazów technicznych na Bliskim Wschodzie, ogłasza kolejny sukces w tym regionie.

Saudi Aramco i Air Liquide Arabia ogłoszaja podpisanie nowej wieloletniej umowy na dostawy azotu dla realizacji potrzeb Saudi Aramco w Qurayyah, w Prowincji Wschodniej. Azot ten będzie wykorzystywany przez Saudi Aramco w przetwarzaniu wody morskiej, procesie związanym z produkcją ropy naftowej.

Zgodnie z warunkami umowy, Air Liquide Arabia zainwestuje ponad 35 mln USD (ponad 25 mln euro) w dwie nowe jednostki rozdziału powietrza o łącznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 500 ton dziennie. Zakład zostanie zaprojektowany i zbudowany przez Air Liquide Engineering i uruchomiony w 2012 roku. Będzie on również zabezpieczać rosnące potrzeby klientów przemysłowych w Prowincji Wschodniej.

Ten nowy kontrakt to kolejny krok we współpracy Air Liquide Arabia z Saudi Aramco, po wcześniejszym podpisaniu umowy na dostawy wodoru do rafinerii w Yanbu we wrześniu 2010 roku.

Także w Arabii Saudyjskiej, Air Liquide Al Khafrah Industrial Gases rozpoczął dostarczanie gazów specjalnych do kluczowych klientów w przemyśle petrochemicznym z nowej napełniani wysokiej czystości w Dammam. Kwota tej inwestycji oraz łańcucha dostaw gazów skroplonych wynosi 10 mln dolarów (ponad 7 milionów euro).

Pierre Dufour, Starszy Wiceprezes Wykonawczy Grupy Air Liquide nadzorujący Bliski Wschód stwierdził: "Dzięki tym nowym inwestycjom Air Liquide wykazuje zdolność do wspierania swoich klientów na wszystkich etapach ich procesów przemysłowych, w szczególności w głównych centrach przemysłowych. Inwestycje te również umacniają naszą rosnącą obecność we wszystkich aspektach gospodarki Arabii Saudyjskiej, gdzie w dalszym ciągu będziemy rozwijać naszą infrastrukturę gazów technicznych nie tylko w sektorze energetycznym, jednym z czynników przyspieszających wzrost Air Liquide, ale również w rozwijających się sektorach nieenergetycznych."