Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Chiny: umocnienie na rynku wodoru

Air Liquide położył „kamień węgielny" pod nowy zakładu produkcji wodoru po podpisaniu długoterminowej umowy ze spółką Zhejiang Huafon Spandex, Ltd (Huafon) na dostawy wodoru do jej zakładu produkcji cykloheksanonu o wydajności 120 000 ton rocznie, zlokalizowanego w Liaoyang Aromatics and Fine Chemical Park, w Liaoyang w Chinach. Cykloheksanon jest kluczowym składnikiem w produkcji nylonu.

Zgodnie z warunkami umowy, Air Liquide zainwestuje w nową jednostkę reformingu parowego metanu (SMR), która będzie dostarczać 13 000 Nm3/h wodoru oraz parę rurociągami do Huafon. Ta nowa jednostka, która ma być oddana do końca 2013 roku, wykorzystuje najnowsze technologie Lurgi, zapewniając wysoką niezawodność, bezpieczeństwo na światowym poziomie i efektywność energetyczną. Zostanie zaprojektowana i wyprodukowana przez Dział Inżynierii i Budownictwa Air Liquide z siedzibą w Szanghaju.

Ten zakład produkcji wodoru będzie trzecim co do wielkości obsługiwanym przez Grupę Air Liquide i jej spółki w Chinach. W styczniu tego roku została uruchomiona duża jednostka dostarczająca wodór głównie do Bayer MaterialScience w Szanghaju.

Rynek wodorowy stale się rozwija. Wodór jest dziś stosowany w wielu gałęziach przemysłu, od rafinacji ciężkiej ropy do produkcji paliw nie zawierających siarki, zgodnych z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, do produkcji substancji chemicznych i petrochemicznych do wytwarzania wielu produktów codziennego użytku, w tym poliuretanów (pianki) do materiałów budowlanych, poliwęglanów dla DVD i nylonów do wyrobów włókienniczych. Grupa Air Liquide wykorzystuje w Chinach duże doświadczenie lokalnego Działu Inżynierii i Budownictwa w zakresie wysoce energooszczędnych technologii wodorowych, a także zdolności w skali światowej w zakresie zapewniania bezpiecznych i niezawodnych dostaw wodoru.

Zhejiang Huafon Spandex, Ltd jest notowaną na giełdzie spółką Grupy Huafon. Założona w 1991 roku, Grupa Huafon jest prywatną firmą zatrudniającą ponad 6000 pracowników i posiadającą ponad 12 mld RMB aktywów ogółem. Jest obecnie największym na świecie producentem żywic poliuretanowych do butów i skór oraz największym krajowym producentem włókna spandex.

Pan You Xiaoping, prezes Grupy Huafon, powiedział: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z zawarcia długoterminowych stosunków z Air Liquide. Dzięki rozwiązaniom Air Liquide w zakresie gazów technicznych, zapewniającym zwiększoną wydajność i niezawodność, możemy lepiej skupić się na naszej podstawowej działalności. Cieszymy się na ścisłą współpracę z Grupą Air Liquide i mamy nadzieję skorzystać z jej uznanej na świecie doskonałości w wiedzy technicznej i operacyjnej."

Jean-Marc de Royere, Wiceprezes ds. Azji i Pacyfiku oraz Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, stwierdził: "Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez Grupę Huafon jako dostawca do zakładu produkcyjnego w Liaoyang. Ten nowy kontrakt potwierdza naszą zdolność do dostarczania niezawodnych i skutecznych rozwiązań w zakresie gazów technicznych, nie tylko gazów powietrznych, ale także wodoru, do wiodących chińskich firm chemicznych. Ilustruje on również zaangażowanie Air Liquide we wspieranie rozwoju przemysłowego w prowincji Liaoning i wzmocnienie naszej pozycji w północno-wschodnich Chinach."