Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Biznes, kobiety i technologie przyjazne planecie, rozmowa z liderkami technicznymi w Air Liquide Polska

Kobiety inżynierki, świadomie budujące swoją karierę w przemyśle - branży tradycyjnie zmaskulizowanej - nie budzą obecnie zdziwienia. Dobrze się stało, że pewne stereotypy udało się odłożyć na półkę. Kompetencje, wiedza, a także cechy charakteru są tym co decyduje o sukcesie - tę opinię podzielają 4 ekspertki techniczne z Air Liquide Polska, które biorą udział w globalnym programie TCL - Technical Community Leaders. Różnią się obszarem zainteresowań zawodowych, natomiast łączy je ambicja, chęć rozwoju oraz zaangażowanie w tematy związane ze zrównoważonym rozwojem. 

W Air Liquide mocno kibicujemy naszym pracownikom w rozwoju, starając się budować kulturę inkluzywności, gdzie pracownicy czują się dobrze i mogą rozwijać swój indywidualny potencjał. Temu służy również program rozwoju ekspertów technicznych TCL.

Międzynarodowa społeczność ekspertów technicznych TCL

Program powstał, aby wspierać rozwój kariery i poszerzanie kompetencji technicznych osób, które chciałyby rozwijać się w wybranej przez siebie dziedzinie, w jednym z 9 obszarów technicznych: duży przemysł, rozwiązania i technologie dla klientów IM, opieka zdrowotna, innowacje i rozwój, technologie IT, operacje przemysłowe, mobilność wodorowa, elektronika, inżynieria i konstrukcje. Samych dziedzin wiedzy eksperckiej jest ponad 160.

Międzynarodowa społeczność ekspertów TCL skupia 4200 osób na całym świecie i jest to jeden z jej głównych atutów. W Polsce grono ekspertów tworzy 36 osób - to już 9% wszystkich pracowników Air Liquide w Polsce, a każdego roku grono to się powiększa.

Udział w programie TCL jest dla mnie naturalną drogą rozwoju na ścieżce specjalizacji technicznej w Air Liquide - wyjaśnia Agata Tołyż-Śmiałek, Business Developer, która dołączyła do programu w tym roku. Dołączenie do społeczności TCL daje możliwość współpracy z ekspertami, wymiany doświadczeń czy realizowaniu projektów międzynarodowych. Mnie osobiście najbardziej fascynują procesy spajania, ponieważ różnorodność i mnogość czynników wpływa na poprawne wykonanie. Jest to też zgodne z moją edukacją i dotychczasową ścieżką kariery. Cieszę się, że mogę obserwować wyniki eksperymentów i poszerzać swoją wiedzę na ten temat, ucząc się od innych ekspertów na całym świecie. 

TCL to platforma networkingowa, która umożliwia dzielenie się wiedzą i poszerzanie umiejętności, poprzez udział w międzynarodowych projektach, skupionych na rozwiązaniu konkretnych problemów czy stworzeniu innowacyjnych technologii. Liderzy TCL to grono ambitnych profesjonalistów, dla których kluczowy jest nie tylko własny rozwój, ale również dzielenie się wiedzą z innymi oraz tworzenie technologii, które usprawniają i optymalizują procesy biznesowe klientów, ale także są przyjazne dla środowiska i wspierają transformację energetyczną.

Obecny rynek pracy cechuje się dużą dynamiką zmian - pozostawanie w jednej roli dłużej niż 3 lata nie jest z reguły dobrze widziane. Jednak nie wszyscy odnajdują się na ścieżce menedżerskiej - bliższe jest im rozwijanie swoich kompetencji technicznych i inżynieryjnych. Lecz w tym drugim przypadku trudno mówić o zmianie roli w tak szybkim tempie - na zostanie ekspertem w danej dziedzinie składa się doświadczenie, ilość przepracowanych lat i udział w wielu różnych projektach. Dlatego ścieżka ekspercka w Air Liquide jest dla mnie tak atrakcyjna - TCL to miarodajny program rozwoju - mówi Katarzyna Bigos, Business Developer.

Dla biznesu i planety

Współcześnie mamy coraz większą świadomość szerszego kontekstu społecznego oraz przyrodniczego, w którym prowadzimy biznes. Produkty czy usługi powinny być, w odczuciu wielu użytkowników, możliwie przyjazne dla planety. Eksperci TCL to wysokiej klasy specjaliści, którzy czują i biorą odpowiedzialność za stojące wyzwania w obszarze zrównoważonego rozwoju - wspierając rozwój technologii i rozwiązań zmniejszających ślad węglowy - mobilność wodorowa, wykorzystanie, biometanu, wychwytywania CO2 z powietrza, bądź też pośrednio, projektując procesy zmniejszające zużycie energii etc. 

Air Liquide wyznaczyła sobie w marcu 2021 r. ambitne działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, pod hasłem Act for Sustainable Future - Działanie na rzecz Zrównoważonej Przyszłości. Naszą ambicją jest aktywne wspieranie transformacji energetycznej - poprzez unowocześnienie naszych zakładów, zakup energii z odnawialnych źródeł oraz wspieranie procesów dekarbonizacyjnych u klientów. Air Liquide dysponuje całą gamą usług i technologii, które mogą być tu przydatne.

Poprzez działanie w obszarze rozwoju i wsparcia technologicznego dla klientów przemysłowych Air Liquide mam możliwość proponowania wielu technologii, które wpływają na ograniczenie emisji i zużycia energii elektrycznej. Dobrym przykładem jest tutaj nasze urządzenie Eco Chiller, które odzyskuje chłód z instalacji kriogenicznych zbiorników gazowych. Pozyskana w ten sposób energia wspomaga układ chłodzenia, który wykorzystywany jest do różnych procesów technologicznych czy też klimatyzacji pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala klientom na oszczędność energii elektrycznej i umożliwia również zmniejszenie rocznej emisji CO2. Innym przykładem jest nasza technologia opalania paliwowo- tlenowego, która w procesach energochłonnych takich jak topienie metali czy szkła, poprawia efektywność tego procesu oraz znacznie zmniejsza emisje NOx, SO2 czy CO2 - komentuje Justyna Tomalska, Business Developer.

W procesie transformacji energetycznej oraz budowania świadomości ekologicznej ważne są nie tylko innowacje, przełomowe technologie czy też praktyczne rozwiązania. Równie istotne są też drobne czynności, które razem robią różnicę. Tak to postrzega Kasia Serwacka, Analityczka Łańcucha Dostaw Cieczy: Osobiście nie uważam swojej roli w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju za ‘szczególną’, niemniej jednak optymalizacja procesów logistycznych, którą oferuję Klientom, pozwala na redukcję kosztów transportu oraz ograniczenie śladu węglowego - przejeżdżając mniej kilometrów, emitujemy mniej CO2 do atmosfery.

Przemysł spożywczy i farmaceutyczny bardzo mocno współgrają z obecnymi trendami na rzecz zrównoważonego rozwoju, z czym wiążą się działania mające na celu rozpowszechnianie alternatyw dla białka zwierzęcego - którego produkcja jest niezmiernie energochłonna i wiąże się z dużymi emisjami CO2. Air Liquide mocno angażuje się w rozwój technologii, które wspierają klientów w produkcji białkowych alternatyw jak np. burgery roślinne czy też pozyskiwanie białka z insektów. Z tego typu rozwiązaniami idziemy do naszych klientów  -  rozpowszechniając tą wiedzę i wspólnie z nimi próbując wypracować nowe rozwiązania. Tak też widzę moją rolę w procesie angażowania się na rzecz zrównoważonego rozwoju - dodaje Katarzyna Bigos, Business Developer.

W rozmowie brały udział:

Katarzyna Bigos, Business Developer 
Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizacja Technolog Żywności. Pasjonatka technologii i nauk ścisłych - uwielbia eksperymenty, proces wytwarzania nowych produktów. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w sprzedaży. Z firmą Air Liquide związana od ponad 10 lat. Obecnie na stanowisku Lider ds. Rozwoju Rynku Spożywczego i Farmaceutycznego. Praca umożliwia jej to, co sprawia jej największą przyjemność: kontakt z technologią oraz klientami, którym proponuje konkretne rozwiązania.
 
Katarzyna Serwacka, Analityczka Łańcucha Dostaw Cieczy
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Karierę w Air Liquide rozpoczęła 12 lat temu, pracując w różnych obszarach biznesu. Obecnie pełni rolę Analityczki Łańcucha Dostaw Cieczy. Od 2019 roku członkini Community of Practise LED. W 2022 r. dołączyła do międzynarodowej społeczności Technical Leaders - TCL w Air Liquide. Prywatnie mama dwóch córek. Miłośniczka sportu i podróży.
 
Agata Tołyż-Śmiałek, Business Developer
Absolwentka Mechaniki i Budowy Maszyn Politechniki Wrocławskiej, Międzynarodowy Inżynier Spawalnik. Zdobywała doświadczenie w firmie produkującej komponenty dla kolejnictwa. W Air Liquide od 2019 r. na stanowisku Business Developer. Prywatnie opiekunka rudego kota i czekoladowej labradorki. Miłośniczka dobrych reportaży, gorącej herbaty i długich spacerów. 
Justyna Tomalska, Business Developer
Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalizacji Inżynieria Materiałowa. Od ponad 9 lat związana z Air Liquide, obecnie na stanowisku Business Developer. odpowiada za rozwój technologii przemysłowych w Polsce. Lokalny ekspert poziomu 2 TCL w domenie spalania i obróbki cieplnej. Wolne chwile spędza najczęściej aktywnie wędrując po górach, biegając lub jeżdżąc na rowerze.