Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Australia: kolejna inwestycja w jednostkę odzysku CO2

Wielkość rynku australijskiego w zakresie przemysłowych zastosowań dwutlenku węgla, tj. zwalczanie pożarów, produkcja wina, karbonizacja napojów, konserwacja i mrożenie żywności, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków, wynosi 200 000 ton rocznie i wykazuje stały roczny wzrost w wysokości 4%.

W kontekście stałego wzrostu zapotrzebowania na gazy techniczne dla ww. zastosowań, Air Liquide zainwestuje około 10 milionów euro w Australii w jednostkę odzysku dwutlenku węgla.

Jednostka Air Liquide ponownie wykorzysta do 69 000 ton CO2 pochodzącego z zakładu produkującego gaz ziemny BassGas i zostanie oddana do eksploatacji w 2010 roku. Odzyskany CO2 będzie oczyszczany, skraplany i ponownie wykorzystany komercyjnie, zamiast zostać uwolniony bezpośrednio do atmosfery. Jednostka zostanie zlokalizowana w regionie Gippsland w stanie Wiktoria, w pobliżu okręgu miejskiego Lang Lang, około 100 km na południowy-wschód od Melbourne.

Jean-Pierre Duprieu, Starszy Wiceprezes ds. Rynków Azji i Pacyfiku oraz członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, stwierdził: “Ta nowa jednostka w południowej Australii umożliwi nam zaspokojenie wzrastających potrzeb naszych klientów, szczególnie z branży ochrony środowiska, spożywczej i winiarskiej. Inwestycja ta jest zgodna z programem Grupy docelowych inwestycji na rozwijających się rynkach.”