Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Arabia Saudyjska: największa inwestycja przemysłowa w historii Grupy

Koncern Saudi Aramco ogłosił decyzję o budowie rafinerii w mieście Yanbu, na zachodnim wybrzeżu Królestwa Arabii Saudyjskiej. Yanbu jest jednym z trzech głównych ośrodków przemysłowych Arabii Saudyjskiej, gdzie znajdują się już liczne zakłady przemysłowe, m.in. przerobu ropy naftowej i petrochemiczne. Rafineria Red Sea Refining Company, której budowa się właśnie rozpoczęła, będzie produkować 400 000 baryłek ciężkiej ropy dziennie w 2014 roku.

Saudi Aramco i Air Liquide Arabia ogłosiły w dniu dzisiejszym podpisanie długoterminowej umowy na dostawy wodoru do tej nowej rafinerii.

Zgodnie z postanowieniami tej umowy, Air Liquide Arabia zainwestuje 450 milionów dolarów USA (ponad 350 milionów euro) w dwie duże jednostki produkcji wodoru o łącznej zdolności produkcyjnej 300 000 Nm³/h. Będzie to największa inwestycja przemysłowa i najbardziej znacząca umowa na dostawy wodoru wg formuły "over the fence" w historii Grupy Air Liquide.

Ten nowy kompleks zostanie zaprojektowany i zbudowany przez Lurgi, oddział Air Liquide Engineering i zostanie uruchomiony w 2014 roku.

Pierre Dufour, Starszy Wiceprezes Wykonawczy Grupy Air Liquide nadzorujący Bliski Wschód stwierdził: “Ten nowy ważny projekt w Arabii Saudyjskiej jest kolejnym przykładem zdolności Air Liquide do długoterminowego zaspokajania rosnących potrzeb swoich klientów, w szczególności w głównych zagłębiach przemysłowych. Outsourcing wodoru przez tak dużą rafinerię jest pierwszym przypadkiem na Bliskim Wschodzie i obrazuje długoterminową tendencję w tym regionie.
Projekt ten umacnia naszą strategiczną i rosnącą obecność na Bliskim Wschodzie, gdzie w dalszym ciągu będziemy rozwijać infrastrukturę gazów technicznych by podążyć za rozwijającym się sektorem energii, jednym z czynników przyspieszających wzrost Air Liquide.”