Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide zostaje głównym partnerem Energy Observer

wodór, energia wodorowa, ogniwa wodorowe, czysty transport, transport niskoemisyjny

Air Liquide zwiększa swoje wsparcie dla Energy Observer, stając się głównym partnerem na kolejne 4 lata. Energy Observer - pierwszy na świecie statek zasilany wodorem - oraz Air Liquide - pionier w międzynarodowym rozwoju sektora wodorowego - współpracują od momentu uruchomienia tego eksperymentalnego katamaranu, którego celem jest zademonstrowanie kluczowej roli wodoru w transformacji energetycznej. Ten nowy etap współpracy, obejmujący wsparcie technologiczne, jest w pełni zgodny z celami zrównoważonego rozwoju Grupy Air Liquide, przede wszystkim z jej zobowiązaniami w zakresie wodoru odnawialnego.

Jako pierwszy samowystarczalny energetycznie statek i francuski ambasador celów zrównoważonego rozwoju, Energy Observer bada konkretne rozwiązania i rozwija technologie, aby przyspieszyć transformację ekologiczną. Od momentu jego uruchomienia w kwietniu 2017 roku w Saint-Malo, a nawet przed wyruszeniem w podróż dookoła świata bez emisji dwutlenku węgla, Air Liquide wspiera ten projekt naukowo-technologiczny, będąc jego oficjalnym sponsorem. 

Wodór jest podstawą łańcucha energetycznego Energy Observer. Kluczową cechą Energy Observer jest jego koszyk energetyczny, obejmujący trzy źródła energii odnawialnej oraz kompletny łańcuch produkcji wodoru na pokładzie statku, wykorzystujący elektrolizę wody morskiej. Wyprodukowany ekologiczny wodór może przechowywać dużą ilość energii bez emisji CO₂ ani drobnych cząstek stałych. Jego wykorzystanie, w połączeniu z krótkoterminowym magazynowaniem energii w akumulatorach, umożliwiło statkowi w pełni samowystarczalną żeglugę przez 4 lata na dystansie 75 000 km w ekstremalnych warunkach, przez Morze Śródziemne, następnie Arktykę i Atlantyk, a obecnie Pacyfik.

Energy Observer jest obecnie na nowym etapie rozwoju, w którym, za pośrednictwem swojej spółki zależnej EODev (Energy Observer Developments), dostarcza różnym społecznościom morskim, portowym i lądowym innowacyjne, zrównoważone, niezawodne i dostępne rozwiązania energetyczne, takie jak GEH₂ - wodorowy generator, który został wykorzystany podczas wystawy "Paris de l'hydrogène" zorganizowanej przez Energy Observer. Ten bezemisyjny wodorowy generator umożliwił oświetlenie po raz pierwszy wieży Eiffla przy użyciu certyfikowanego wodoru odnawialnego, dostarczonego przez Air Liquide. Wspólne ambicje i oczywiste synergie w naturalny sposób skłoniły Air Liquide do wzmocnienia swojego zaangażowania w projekt na kolejne 4 lata, jako główny partner

Ten nowy etap przyjmie formę wsparcia dla Fundacji Energy Observer, aby umożliwić L'Odyssée kontynuację misji edukacji i podnoszenia świadomości, ale również poprzez sponsorowanie umiejętności. Przykładowo, pracownicy Grupy Air Liquide, którzy zdobyli wyjątkowe doświadczenie w całym łańcuchu wartości wodoru, mogą zostać wezwani do współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych prowadzonych w formie partnerstwa. Takie podejście jest zgodne z celami zrównoważonego rozwoju Grupy, a w szczególności z jej zobowiązaniem do przyspieszenia rozwoju odnawialnego wodoru.

Matthieu Giard, Wiceprezes i Członek Komitetu Wykonawczego nadzorujący działalność w zakresie wodoru, powiedział: "Air Liquide z dumą kontynuuje wspieranie tej naukowej i ludzkiej przygody oraz umacnia partnerstwo dla dalszego rozwoju Energy Observer. Dzięki współpracy naszych zespołów z Energy Observer oraz testowaniu technologii wodorowych w ekstremalnych warunkach, będziemy w stanie przyspieszyć rozwój rozwiązań opartych na wodorze i ich zastosowań na szeroką skalę, w szczególności w sektorze morskim. To właśnie działając już teraz, przygotowując się na przyszłość i opracowując nowe modele zrównoważonej mobilności, będziemy w stanie wywrzeć pozytywny wpływ na społeczeństwo jutra."

Victorien Erussard, Prezes Energy Observer, powiedział: "Air Liquide posiada unikalną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie wodoru. Od samego początku Energy Observer zawsze mógł liczyć na wsparcie naukowców i inżynierów w kluczowych momentach rozwoju technologicznego projektu. Dziś chcemy pójść jeszcze dalej, opracować prawdziwie przełomowe innowacje o jeszcze bardziej zróżnicowanych zastosowaniach i bardzo cieszymy się z zacieśnienia współpracy z Grupą. Jej ambicje, inwestycje w niskoemisyjne technologie wodorowe oraz technologie magazynowania są przykładami postępu w rozwoju społeczeństwa wodorowego, a francuskie firmy są jednymi z wiodących graczy. Know-how Air Liquide w połączeniu z innowacjami opracowanymi i przetestowanymi przez Energy Observer są niezbędne, aby móc zaoferować konkretne rozwiązania na dużą skalę w walce z globalnym ociepleniem i przygotować lepszy świat dla przyszłych pokoleń."