Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide zbuduje pierwszą w Europie stację tankowania wodoru dla samochodów ciężarowych dalekiego zasięgu

wodór, energia wodorowa, ogniwa wodorowe, czysty transport, transport niskoemisyjny

Air Liquide wybuduje pierwszą w Europie stację tankowania wysokociśnieniowego wodoru, która będzie obsługiwać pierwszą flotę samochodów ciężarowych dalekiego zasięgu napędzanych wodorem. Inwestycja ta odzwierciedla strategię Grupy mającą na celu przyspieszenie wdrażania energii wodorowej poprzez realizację dużych projektów, w szczególności w segmencie pojazdów ciężarowych.

Stacja wodorowa zlokalizowana w Fos-sur-Mer (w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże we Francji) o dużej wydajności (700 barów, 1000 kg/dzień), umożliwi do 20 tankowań dziennie samochodów ciężarowych dalekiego zasięgu niskoemisyjnym wodorem. Zasięg na wodorze jednej ciężarówki to 800 kilometrów. Ta inwestycja Air Liquide zostanie zrealizowana przy wsparciu finansowym ze strony regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże oraz europejskiej inicjatywy FCH JU (Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Technologii Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych).

Stacja zostanie zbudowana w ramach projektu HyAMMED[1], który skupia podmioty przemysłowe, przewoźników i dużych detalistów, takich jak Carrefour, Coca-Cola European Partners i Monoprix, aby ułatwić przejście na czyste i zrównoważone rozwiązania w transporcie towarów. Projekt przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 1500 ton rocznie, co odpowiada ponad 2 milionom kilometrów przejechanych przez ciężarówki. 

Stacja zostanie oddana do użytku na początku 2022 roku i będzie przede wszystkim obsługiwać pierwszą europejską flotę ośmiu 44-tonowych niskoemisyjnych samochodów ciężarowych napędzanych wodorem, zaprojektowanych specjalnie w ramach projektu. Jedna z tych ciężarówek będzie woziła gazy sprężone Air Liquide w rejonie Fos-sur-Mer. Stacja ta jest również przeznaczona do tankowania autobusów i innych pojazdów użytkowych.

François Jackow, Wiceprezes Wykonawczy i członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, powiedział: "Wodór jest alternatywą dla spełnienia wyzwań czystego transportu, a tym samym przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Energia wodorowa ma zatem potencjał, aby przekształcić europejski krajobraz energetyczny. Projekt ten pokazuje zaangażowanie Air Liquide w realizację swoich celów klimatycznych, we współpracę z klientami oraz partnerami publicznymi i prywatnymi na rzecz zrównoważonego przemysłu i rozwoju społeczeństwa niskoemisyjnego."

[1] Wodór w Aix-Marseille dla Ekologicznej i Zrównoważonej Mobilności (fr. Hydrogène à Aix-Marseille pour une Mobilité Écologique et Durable)