Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide zawiera długoterminowe partnerstwo w celu zabezpieczenia dostaw helu-3

Air Liquide podpisał długoterminową umowę z Laurentis Energy Partners, liderem w branży czystej energii, na produkcję i dystrybucję helu-3 (3He). Cząsteczka ta jest rzadkim izotopem helu wykorzystywanym w nauce i informatyce kwantowej, astrofizyce, detekcji neutronów, obrazowaniu medycznym, a w przyszłości w fuzji termojądrowej. Dzięki temu nowemu partnerstwu Air Liquide będzie mógł dostarczać duże ilości helu-3 swoim klientom na całym świecie.

Laurentis Energy Partners będzie pozyskiwać hel-3 jako produkt uboczny podczas produkcji energii w elektrowni Darlington w Kanadzie. Air Liquide, jako ekspert w dziedzinie gazów i ekstremalnej kriogeniki, oczyści cząsteczkę, spakuje i będzie dystrybuować do swoich klientów na całym świecie. Produkcja rozpocznie się przed końcem bieżącego roku. 

Hel-3 jest bardzo rzadkim i stabilnym izotopem helu. W porównaniu z najbardziej rozpowszechnionym izotopem (hel-4), hel-3 posiada unikalne właściwości fizyczne, jak niższa temperatura skraplania. Dzięki temu hel-3 ma szeroki zakres zastosowań, od detekcji neutronów na bramkach bezpieczeństwa po zaawansowaną naukę, gdzie hel-3 pozwala na osiągnięcie temperatur bliskich zeru bezwzględnemu. W szczególności hel-3 jest niezbędny do wytwarzania ultra zimna wymaganego przez komputery kwantowe, które wykorzystują fizykę kwantową do przetwarzania znacząco większej ilości danych w porównaniu z klasycznymi komputerami. Obliczenia kwantowe dają nadzieję na przyspieszony rozwój w wielu dziedzinach, w tym w poszukiwaniu nowych leków, odkrywaniu nowych materiałów, a nawet w cyberbezpieczeństwie. Jako izotop medyczny, He-3 może być również wykorzystywany do tworzenia bardzo szczegółowego obrazowania płuc za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

Emilie Mouren-Renouard, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, odpowiedzialna za innowacje, cyfryzację, własność intelektualną oraz linię biznesową Global Markets & Technologies, powiedziała: "Ta znacząca umowa, rok po przejęciu CryoConcept, firmy specjalizującej się w technologiach umożliwiających osiąganie bardzo niskich temperatur (bliskich zera bezwzględnego), wzmacnia nasze podstawowe kompetencje w zakresie ekstremalnej kriogeniki i zaawansowanej technologii oraz ilustruje nasze ambicje przesuwania granic nauki. W szczególności umożliwia oferowanie naszym klientom bardziej kompleksowej gamy produktów i usług, w tym helu-3. Potwierdza również gotowość Air Liquide do uczestnictwa w rozwijającym się rynku napędzanym przez rewolucję kwantową oraz obsługi klientów, wykorzystując swoje doświadczenie w dziedzinie ultra niskich temperatur."