Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide wspiera projekt Solar Impulse - samolotu napędzanego energią słoneczną

Budując Solar Impulse, pierwszy napędzany energią słoneczną samolot latający w dzień i w nocy, bez paliw kopalnych, Bertrand Piccard i André Borschberg mieli na celu wykazanie efektywności energetycznej czystych technologii oraz produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Celem Solar Impulse jest wkład w badania w odnawialne źródła energii. Ten innowacyjny samolot pokonał już od 2010 roku liczne trasy w Europie, Maroku, a teraz przemierzył USA (“Solar Impulse Across America”).

Grupa Air Liquide oficjalnie wspiera projekt projektując i produkując urządzenia technologiczne, a także swoją wiedzą i doświadczeniem. Air Liquide dostarczy między innymi, pokładowy system generacji tlenu, który wytwarza bezpośrednio w samolocie nieograniczony zapas powietrza wzbogaconego w tlen.

Aby odbyć lot dookoła kuli ziemnej z międzylądowaniami, zaplanowany w 2015 rok, Solar Impulse będzie musiał ponawiać cykle dzień/noc, podczas których samolot wznosić się będzie na wysokość 8500 metrów w ciągu dnia. Ponieważ kokpit samolotu nie jest ciśnieniowy, pilot musi mieć stały dopływ tlenu podczas trwania fazy lotu powyżej 3000 metrów. Stąd też zapotrzebowanie na tlen jest kluczowe dla powodzenia tego projektu. System generowania tlenu na pokładzie to rozwiązanie optymalizujące ciężar systemu przy jednoczesnym zagwarantowaniu nieograniczonych dostaw tlenu.