Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide wspiera niskoemisyjne rozwiązania w Polsce

Gazy techniczne, gazy spożywcze, gazy specjalne

Air Liquide, 3-go lutego 2020 roku podczas Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości w Warszawie, zawarła z Grupą Azoty porozumienie o współpracy, mającej na celu wdrożenie pilotażowego projektu w zakresie rozwoju niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych oraz ograniczenia przemysłowej emisji dwutlenku węgla.

Porozumienie zostało podpisane przez Xaviera Pontone, Dyrektora Zarządzającego AL CEE oraz Émilie Mouren-Renouard, członka Komitetu Wykonawczego Air Liquide.

Celem porozumienia jest ocena możliwości produkcji biometanu z odpadów rolniczych, optymalne wykorzystanie odpadów i gazów poabsorpcyjnych, pozyskiwanych z instalacji przemysłowych Grupy Azoty w celu zmniejszenia bezpośredniej emisji, optymalizacji gospodarki wodorem i CO2 oraz ocena możliwości wykorzystania technologii Air Liquide to wychwytywania dwutlenku węgla.

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie. Jest kluczowym producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.