Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide uruchomi dwie nowe jednostki produkcji biometanu we Włoszech

Biometan, biogaz

Grupa Air Liquide ogłosiła budowę pierwszych dwóch jednostek produkcji biometanu, we współpracy z lokalnym partnerem Dentro il Sole (DIS). Te dwie jednostki zostaną wybudowane w Truccazzano (Mediolan) i Fontanella (Bergamo) we Włoszech, w celu recyklingu materiałów organicznych pochodzących z działalności rolniczej i hodowlanej i przekształcenia ich w biometan, odnawialne źródło energii. Inwestycje te, wspierające gospodarkę obiegową, są zgodne z celami klimatycznymi Grupy Air Liquide i przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa niskoemisyjnego.

Dwie nowe jednostki produkcyjne, których uruchomienie planowane jest na drugi kwartał 2021 r., pozwolą na wykorzystanie odpadów rolniczych i odchodów zwierzęcych z lokalnych gospodarstw rolnych do produkcji skroplonego biometanu. Łączna zdolność produkcyjna jednostek wyniesie 3 200 t/rok, co odpowiada około 50 GWh/rok. Z punktu widzenia gospodarki obiegowej obie jednostki uzupełni stacja tankowania dla dostaw skroplonego biometanu (bio-LNG) i biometanu w formie gazowej (bio-CNG) do lokalnych firm transportowych. Stacja czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, będzie umożliwi zatankowanie do 100 samochodów ciężarowych dziennie. Air Liquide i DIS nawiązały współpracę z lokalnymi podmiotami rolnymi w zakresie produkcji biometanu dla sektora transportowego.

Grupa Air Liquide opracowała technologie i posiada doświadczenie w całym łańcuchu biometanu: od produkcji z odpadów organicznych i rolniczych, oczyszczania, skraplania, przechowywania, do transportu i dystrybucji. Air Liquide posiada obecnie ponad 80 stacji dystrybucji bio-NGV w Europie i 20 jednostek produkcji biometanu na całym świecie.

Emilie Mouren-Renouard, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, odpowiedzialna za innowacje, cyfryzację, własność intelektualną oraz linię biznesową Global Markets & Technologies, powiedziała: "Te nowe inwestycje ilustrują naszą zdolność do wspierania klientów z sektora transportu drogowego poprzez oferowanie skutecznych rozwiązań, które pozwalają im na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Dzięki tym dwóm nowym jednostkom produkcyjnym we Włoszech Air Liquide stale rozwija swoją działalność w zakresie biometanu w Europie. Air Liquide, zgodnie ze swoimi celami klimatycznymi,  podejmuje działania wraz z ekosystemami by sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną."

Biometan
Biometan powstaje podczas przetwarzania odpadów (rolniczych, domowych i przemysłowych) w procesie technologii oczyszczania biogazu opartej na zastosowaniu produkowanych przez Air Liquide opatentowanych membran polimerowych. Stosowany jako paliwo w pojazdach, biogaz lub biometan jest również nazywany bio-NGV (Natural Gas Vehicles - pojazdy napędzane gazem ziemnym). Bio-NGV, podobnie jak pojazdy napędzane ogniwami wodorowymi, to odpowiedź dla zrównoważonego transportu. Air Liquide jest obecny na każdym etapie łańcucha biometanu i wspiera gospodarkę obiegową: od odpadów do mobilności. Globalna zdolność produkcyjna Grupy w zakresie biometanu wynosi 1,3 TWh.