Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide umacnia swoją pozycję w obszarze ekstremalnej kriogeniki poprzez nabycie większościowego pakietu udziałów w Cryoconcept

Ekstremalna kriogenika

Air Liquide przejął 80% kapitału francuskiej firmy Cryoconcept, specjalizującej się w chłodziarkach rozcieńczalnikowych - urządzeniach pozwalających na osiąganie bardzo niskich temperatur. Transakcja ta pozwala Air Liquide umocnić swoją pozycję w obszarze kriogeniki w ekstremalnych lub bliskich zera absolutnego temperaturach, zaproponować szerszą ofertę i przyspieszyć rozwój działalności Cryoconcept.

Firma Cryoconcept, założona w 2000 roku i wydzielona z CEA (Francuskiej Komisji Energii Alternatywnej i Atomowej), zatrudnia 14 pracowników specjalizujących się w dziedzinie osiągania bardzo niskich temperatur z wykorzystaniem chłodziarek rozcieńczalnikowych[1] przy zastosowaniu izotopów helu 3He i 4He. Ta unikalna technologia umożliwia osiągnięcie temperatur poniżej 10 mK (bliskich zeru absolutnemu, tj. -273,14°C), które są niezbędne do podstawowych badań fizycznych w tak różnorodnych dziedzinach, jak wykrywanie ciemnej materii czy mikroskopy do badania nieskończenie małych rozmiarów. Szczególnie obiecujące wydaje się również wspieranie trwających projektów badawczych w zakresie komputerów kwantowych.

Dzięki tej inwestycji Air Liquide może teraz zaoferować swoim klientom pełną gamę produktów i usług w całym łańcuchu chłodniczym, od 300 K (temperatura otoczenia) do obecnie mniej niż 10 mK (-273,14°C). Od 60 lat Air Liquide jest ekspertem w dziedzinie ekstremalnej kriogeniki, projektuje i dostarcza swoim klientom systemy do wytwarzania chłodu, skraplania, przechowywania i dystrybucji cieczy kriogenicznych, które znajdują zastosowanie w badaniach naukowych (np. projekt ITER), w przemyśle lotniczym i kosmicznym (np. satelity Herschela i Plancka) czy w programie eksploracji przestrzeni kosmicznej Melfi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Emilie Mouren-Renouard, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, odpowiedzialna za innowacje, cyfryzację, własność intelektualną oraz linię biznesową Global Markets & Technologies, powiedziała: "Cieszymy się, że możemy powitać pracowników Cryoconcept w Air Liquide. Ich umiejętności, w połączeniu z doświadczeniem Air Liquide w obszarze bardzo niskich temperatur, pozwolą zaoferować naszym Klientom bardziej kompleksową ofertę produktów i usług. Podejście to ilustruje również zaangażowanie naszych zespołów w poszerzanie granic nauki i technologii poprzez przełomowe innowacje w celu zaspokojenia potrzeb jutrzejszego świata."

[1] Zasada działania chłodziarki rozcieńczalnikowej opiera się na mieszaninie dwóch izotopów helu 3He i 4He,  mających w swoich jądrach tę samą liczbę protonów, ale inną liczbę neutronów, co daje im identyczne właściwości chemiczne, ale różne właściwości fizyczne. Czysty 3He jest cieczą o najniższej temperaturze wrzenia jaka istnieje. Potocznie przez hel rozumie się izotop 4He.