Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide umacnia swoją pozycję na rynku stalowym

Air Liquide z przyjemnością ogłasza podpisanie dużego kontraktu z koncernem Sewierstal, będącym czołowym rosyjskim producentem stali oraz jednym z największych światowych producentów stali (po zakupie pakietu kontrolnego Rouge Steel w USA oraz Lucchini w Europie). Koncern Sewierstal, część Grupy Sewierstal, wyprodukował ponad 10 milionów ton stali w 2004 roku i ponad 9 milionów ton produktów stalowych. Grupa jest 12. producentem stali na świecie i osiągnęła sprzedaż w wysokości 6,6 miliardów dolarów w 2004 roku. Sewierstal jest notowany na Międzynarodowej Giełdzie w Moskwie.

Umowa przewiduje powstanie spółki joint venture ALS, w której Air Liquide będzie mieć 75% udziałów a Sewierstal 25%. Spółka joint venture wybuduje własną jednostkę rozdziału powietrza tak, aby sprostać zwiększającym się wymaganiom na dostawy tlenu ze strony zakładu w Czerepowcu, który jest zlokalizowany pomiędzy Moskwą i  Sankt Petersburgiem w obwodzie Wołogodzkim.

Otwarcie tej jednostki, która zostanie zaprojektowana i wykonana w Czerepowcu przez zespół inżynierów Air Liquide, planowane jest na lato 2007 roku. Będzie to największa jednostka rozdziału powietrza w Rosji oraz największa na świecie jednostka dla przemysłu stalowego. Zakład ten, o zdolności produkcyjnej 3 000 ton tlenu dziennie, dostarczać będzie do stalowni tlen o najwyższej czystości pod wysokim ciśnieniem, a także azot oraz argon. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 100 milionów Euro.

Jak stwierdził Klaus Schmieder, Członek Zarządu Air Liquide: “To dla nas wielka przyjemność, że możemy współpracować z koncernem Sewierstal, który jest nie tylko liderem w produkcji stali, ale również firmą o światowej renomie. Jednostka ta stanowić będzie dla Air Liquide nową światową referencję i umocni naszą pozycję w Europie Wschodniej i Rosji, czyli w regionach charakteryzujących się szybkim rozwojem przemysłowym i znacznym potencjałem”.

Według Anatolija Kruczinina, Dyrektora Generalnego Severstal: “Decyzja o utworzeniu spółki JV mającej na celu wybudowanie nowej jednostki rozdziału powietrza została podjęta w oparciu o plan zwiększenia produkcji stali przez Severstal. Air Liquide został wybrany jako partner, dzięki jego szerokiemu doświadczeniu w budowie i obsłudze takich jednostek oraz swojej światowej renomie”.