Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide, TotalEnergies, VINCI oraz grupa międzynarodowych firm uruchamiają największy na świecie fundusz infrastruktury czystego wodoru

Air Liquide, TotalEnergies i VINCI łączą siły z innymi dużymi międzynarodowymi firmami, aby stworzyć największy na świecie fundusz dedykowany wyłącznie rozwiązaniom infrastrukturalnym z zakresu czystego wodoru. Fundusz posiada już wstępne zobowiązania w wysokości 800 mln euro, a jego celem jest osiągnięcie 1,5 mld euro. Inicjatywa ta ma na celu przyspieszenie rozwoju ekosystemu czystego wodoru poprzez inwestowanie w duże projekty strategiczne i czerpanie korzyści z sojuszu pomiędzy podmiotami przemysłowymi i finansowymi.

Fundusz infrastruktury czystego wodoru będzie inwestował w cały łańcuch wartości odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru, w najbardziej obiecujących regionach obu Ameryk, Azji i Europy. Będzie on inwestował jako partner, wraz z innymi kluczowymi twórcami projektów i/lub podmiotami branżowymi, w duże projekty z górnej i dolnej części łańcucha dostaw czystego wodoru. Łączne zobowiązania wobec funduszu osiągnęły już 800 mln euro z docelowej kwoty około 1,5 mld euro, określonej przy podpisaniu umowy.

Air Liquide, TotalEnergies i VINCI Concessions odgrywają wiodącą rolę w tworzeniu i gromadzeniu zobowiązań na rzecz funduszu infrastruktury czystego wodoru. Jako główni partnerzy, w pełni zaangażowani w rozwój technologii niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł wodoru, każdy z nich zobowiązał się do zainwestowania 100 mln euro. Fundusz będzie zarządzany przez Hy24[1], zupełnie nową spółkę joint venture 50/50 pomiędzy Ardian, wiodącym na świecie prywatnym domem inwestycyjnym i FiveT Hydrogen, platformą inwestycyjną umożliwiającą rozwój czystego wodoru. Wybór tego zarządcy funduszu pozwala na połączenie podobnych inicjatyw i dołączenie Plug Power jako partnera głównego, oraz Chart Industries i Baker Hughes.

LOTTE Chemical również potwierdziło zamiar uczestnictwa jako główny inwestor i jest pierwszą firmą azjatycką, która dołączyła do funduszu. Fundusz spodziewa się przyciągnąć dalsze inwestycje od dużych partnerów finansowych, z AXA jako inwestorem głównym. Duże międzynarodowe firmy przemysłowe z Ameryki Północnej i Europy, takie jak Groupe ADP, Ballard, EDF i Schaeffler, które są mocno zaangażowane w neutralność wobec efektu cieplarnianego, również zamierzają przyłączyć się do inicjatywy.

Dzięki dużej wiedzy przemysłowej i znacznemu potencjałowi inwestycyjnemu, fundusz infrastruktury czystego wodoru będzie miał wyjątkową zdolność uruchomienia dużych projektów będących obecnie w fazie rozwoju oraz zwiększenia skali rynków wodorowych. Przy zapowiadanym wsparciu polityk publicznych i zastosowaniu finansowania dłużnego fundusz powinien być w stanie przyczynić się do rozwoju projektów wodorowych o łącznej wartości około 15 mld euro.

Jako pionier w dziedzinie wodoru od ponad 50 lat, Air Liquide jest przekonany, że wodór jest kamieniem węgielnym transformacji energetycznej. Grupa wniesie swoją wyjątkową wiedzę w całym łańcuchu wartości, wykorzystując wodór jako nośnik czystej energii dla procesów przemysłowych i czystej mobilności. Benoît Potier, Prezes i Dyrektor Generalny Air Liquide, oświadczył: "Wodór stał się centralnym elementem transformacji energetycznej. Nadszedł czas na działanie, nie tylko jako samodzielne firmy, ale także poprzez połączenie sił z państwami, innymi grupami przemysłowymi i społecznością finansową. Tworząc ten fundusz pokazujemy nasze przewodnictwo we wspólnym wysiłku budowania dynamiki. Jako Air Liquide zobowiązaliśmy się już do zainwestowania około 8 mld euro w łańcuch dostaw niskoemisyjnego wodoru do 2035 roku. Naszym celem jest przyczynianie się do rozwoju całego łańcucha wartości, od produkcji niskoemisyjnego wodoru do zastosowań końcowych, inwestując w niezbędną infrastrukturę oraz projekty magazynowania i dystrybucji. Przyspieszenie rozwoju technologii wodorowych jest kluczowe dla złagodzenia zmian klimatycznych."

Ambicją TotalEnergies, firmy działającej w branży energetycznej, jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku w zakresie własnej produkcji oraz produktów energetycznych wykorzystywanych przez klientów w ramach działalności na świecie, wspólnie ze społeczeństwem. Patrick Pouyanné, Prezes i Dyrektor Generalny TotalEnergies, skomentował: "Wierzymy, że czysty, odnawialny wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej, a TotalEnergies chce być pionierem w jego masowej produkcji. Obecnie pracujemy nad kilkoma projektami, w szczególności nad dekarbonizacją szarego wodoru wykorzystywanego w naszych europejskich rafineriach do 2030 roku. Jesteśmy przekonani, że potrzebny jest wspólny wysiłek, aby ożywić sektor wodorowy i zwiększyć skalę. Dlatego jesteśmy dumni z uruchomienia i zainwestowania w fundusz infrastruktury czystego wodoru, który zapewni nam również uprzywilejowany wgląd w ten sektor."

VINCI, globalny podmiot na rynku koncesji, budownictwa i energii, obecny w około 100 krajach, aktywnie angażuje się w działania na rzecz zerowej emisji netto poprzez wdrażanie ambitnej polityki środowiskowej. Jej misją jest projektowanie, finansowanie, budowanie i eksploatacja infrastruktury i obiektów, które przyczyniają się do poprawy codziennego życia i mobilności dla wszystkich. Xavier Huillard, Prezes i Dyrektor Generalny VINCI, oświadczył: "VINCI, mobilizując wszystkie swoje działy koncesji, budownictwa i energetyki, podejmuje konkretne działania na rzecz wspierania rozwoju czystej energii w celu aktywnego przeciwdziałania zmianom klimatu, a w szczególności dekarbonizacji mobilności. Uruchamiając dziś ten fundusz inwestycyjny, ramię w ramię z innymi liderami przemysłowymi, kontynuujemy nasze działania, aby uczynić zielony wodór kluczowym elementem w osiąganiu naszych celów."

Oczekuje się, że gospodarka wodorowa będzie miała kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi. Wiele krajów wprowadziło przepisy dotyczące wodoru i programy wsparcia, aby umożliwić wykorzystanie czystego wodoru do dekarbonizacji gospodarki. Wodór oferuje rozwiązanie dla dekarbonizacji procesów przemysłowych i sektora mobilności.

Platforma zostanie uruchomiona pod koniec 2021 roku, pod warunkiem uzyskania przez Hy24 akredytacji Francuskiego Urzędu Nadzoru nad Rynkiem Finansowym (AMF) jako zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi – Alternative Investment Fund Manager (AIFM), a pierwsze zamknięcie spodziewane jest przed końcem roku.

[1] www.hy24partners.com