Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide rozszerza działalność w Kazachstanie dzięki znaczącemu przejęciu oraz długoterminowej umowie

Air Liquide rozszerza działalność w Kazachstanie poprzez swoją spółkę joint venture Air Liquide Munay Tech Gases (ALMTG), w której posiada 75% udziałów. Spółka ta zainwestuje do 86 mln euro w przejęcie jednostek produkcji wodoru i azotu od rafinerii Atyrau należącej do KazMunayGas oraz ich modernizację.

W ramach nowej długoterminowej umowy ALMTG będzie obsługiwać te jednostki i dostarczać gazy techniczne do rafinerii w Atyrau. Na terenie zakładu produkowanych będzie rocznie do 200 mln Nm3 wodoru i do 50 mln Nm3 azotu dla różnych procesów produkcyjnych, w tym dla odsiarczania paliw.

Dzięki swojej wiedzy technicznej, technologiom cyfrowym i doświadczeniu w optymalizacji zużycia energii, Air Liquide zmodernizuje jednostki w Atyrau i ograniczy emisję CO2. Zakłady te zostaną podłączone do Inteligentnego i Innowacyjnego Centrum Operacyjnego Air Liquide w celu optymalizacji zużycia energii, a także elastyczności i niezawodności.

ALMTG jest spółką joint venture, w której 75% udziałów posiada Air Liquide, a 25% KazMunayGaz (KMG), kazachstański państwowy koncern naftowy. Od ponad 2 lat ALMTG z powodzeniem obsługuje jednostki produkcji wodoru i azotu dla potrzeb rafinerii KMG w Pawłodarze. W ramach kontraktu ogłoszonego w październiku 2019 roku ALMTG buduje również jednostkę produkcji azotu dla nowego kompleksu petrochemicznego w Karabatan, niedaleko Atyrau, na północ od Morza Kaspijskiego, która ma zostać uruchomiona w 2021 roku.

Francois Jackow, Wiceprezes Wykonawczy i Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, powiedział: "Cieszymy się, że możemy wzmocnić współpracę, którą budujemy z liderem rynku KazMunayGas od momentu naszego wejścia na rynek kazachski. Ta nowa umowa ilustruje nasze stałe zaangażowanie w długoterminowe dostarczanie naszym klientom wiedzy specjalistycznej oraz innowacyjnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Dzięki tej inwestycji - najważniejszej, jaką do tej pory ogłosiliśmy w tym kraju - mającej na celu zwiększenie efektywności energetycznej i zapewnienie niezawodnych dostaw, przyczynimy się do modernizacji i rozwoju krajowego przemysłu.”