Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide podpisał nową umowę w ramach projektu ITER, umacniając swoją pozycję lidera w kriogenice

Air Liquide ogłasza podpisanie nowej umowy z ITER-India na opracowanie i wyprodukowanie 19 linii kriogenicznych na potrzeby projektu ITER. Łączna wartość kontraktu, wraz z podpisanymi wcześniej dwoma umowami dla projektu ITER z roku 2012 i 2013, to około 250 mln euro. Ten najnowszy kontrakt umacnia pozycję Air Liquide jako lidera w obszarze ekstremalnie niskich temperatur dla dużych projektów naukowych.

Celem międzynarodowego projektu ITER jest opracowanie eksperymentalnego reaktora, którego zadaniem jest naukowe i techniczne udowodnienie możliwości produkowania energii z kontrolowanej fuzji jądrowej. Aby uzyskać bardzo silne pole elektromagnetyczne do kontrolowania i stabilizacji syntezy jądrowej, konieczne jest zastosowanie magnesów nadprzewodzących, które działają wyłącznie w bardzo niskich temperaturach.

Nowymi liniami kriogenicznymi będzie transportowany hel o ekstremalnie niskiej temperaturze, w niektórych przypadkach bliskiej zera bezwzględnego (-269°C), co wymaga zastosowania zaawansowanych procesów technologicznych i nowoczesnych konstrukcji.

Po dostarczeniu dużego kriogenicznego systemu chłodzącego do CERN1, Air Liquide, ekspert w dziedzinie kriogeniki, stał się znaczącym partnerem przemysłowym projektu ITER. Dostawy obejmują  chłodziarki helowe i azotowe stosowane w zakładzie kriogenicznym ITER, który będzie największym scentralizowanym systemem chłodzenia jaki kiedykolwiek zbudowano, a także 19 linii kriogenicznych.

François Darchis, Członek Komitetu Wykonawczego Air Liquide sprawujący nadzór nad Innowacjami stwierdził: "Chcielibyśmy podziękować ITER-India za zaufanie. Sukces ten po raz kolejny pokazuje wyjątkowe doświadczenie Air Liquide w zakresie bardzo niskich temperatur, a także możliwość zapewnienia najnowocześniejszych technologii spełniających ambitne wyzwania naukowe. Tym samym Air Liquide ma swój wkład  w największe światowe projekty naukowe oraz rozwój energii przyszłości."

Prof. D. Bora, Dyrektor Instytutu Badań Plazmy w Indiach powiedział: "System kriogeniczny projektu ITER jest jednym z najbardziej złożonych systemów znanych dziś w CERN. Cieszymy się, że Air Liquide współpracuje z nami w dążeniu do fuzji."

1 CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) - Europejska Organizacja Badań Jądrowych.

 


Projekt ITER i tokamak

Projekt ITER, zlokalizowany w Cadarache na południu Francji, skupia się na tokamaku (toroidalnej komorze z cewką magnetyczną). Używając pola elektromagnetycznego, ten wyrafinowany instrument naukowy pozwoli wygenerować plazmę do stworzenia warunków niezbędnych do kontrolowania fuzji atomów, wytwarzając ten sam rodzaj energii jak słońce. Proces fuzji jądrowej produkuje mało odpadów i eliminuje ryzyko niekontrolowanej reakcji jądrowej. ITER będzie testować podstawowe technologie, by rozpocząć kolejny etap zwany "DEMO”: demonstracyjnego reaktora fuzyjnego, zdolnego do wytwarzania energii do celów komercyjnych. W projekcie ITER uczestniczą: Unia Europejska, USA, Rosja, Japonia, Chiny, Korea Południowa i Indie.

ITER-India

ITER-India (Instytut Badań Plazmy, Gandhinagar, Indie) jest indyjską agencją odpowiedzialną za sprzęt dostarczony przez Indie do projektu ITER oraz zapewnia realizację projektu ITER z Indii.