Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide otwiera w Kanadzie największą na świecie jednostkę produkcji niskoemisyjnego wodoru w oparciu o technologię membranową

wodór, wodór niskoemisyjny, energia wodorowa

Grupa Air Liquide zakończyła budowę największego na świecie elektrolizera PEM (Proton Exchange Membrane). Jednostka ta, zasilana energią odnawialną, produkuje obecnie do 8,2 ton dziennie niskoemisyjnego wodoru w Bécancour w prowincji Québec. Ta inwestycja na dużą skalę świadczy o długoterminowym zaangażowaniu Grupy w energię wodorową oraz ambicji Grupy, aby stać się głównym graczem w zakresie dostaw niskoemisyjnego wodoru.

Nowy elektrolizer PEM o mocy 20 MW, skonstruowany w oparciu o technologię Cummins[1], jest największą działającą jednostką tego typu na świecie i pomoże zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny w Ameryce Północnej. Położenie Bécancour w pobliżu głównych rynków przemysłowych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych pomoże zapewnić im dostawy niskoemisyjnego wodoru do zastosowań przemysłowych i transportu. Uruchomienie tego elektrolizera zwiększa o 50% zdolność produkcyjną kompleksu produkcji wodoru Air Liquide w Bécancour.

W porównaniu z tradycyjnym procesem produkcji wodoru, ta nowa jednostka produkcyjna pozwoli uniknąć emisji około 27 000 ton CO2 rocznie, co odpowiada emisji 10 000 samochodów rocznie. Wybór Bécancour opiera się na dwóch zaletach tej lokalizacji: dostępie do znaczących ilości energii odnawialnej z Hydro-Québec oraz bliskości rynku mobilności wodorowej w północno-wschodniej części kontynentu.

Susan Ellerbusch, Dyrektor Generalny Air Liquide North America i Członek Komitetu Wykonawczego Grupy, powiedziała: "Walka ze zmianami klimatycznymi jest kluczowym elementem strategii Grupy Air Liquide. Otwarcie zakładu w Bécancour w Kanadzie stanowi ważny krok w realizacji tej strategii. Dzięki tej pierwszej na świecie instalacji, Air Liquide potwierdza swoje zaangażowanie w produkcję niskoemisyjnego wodoru na skalę przemysłową oraz zdolność do skutecznego wdrażania powiązanych rozwiązań technologicznych. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej i powstaniu społeczeństwa niskoemisyjnego."

[1] Po przejęciu Hydrogenics przez CUMMINS, Grupa Air Liquide (poprzez swoją spółkę zależną: The Hydrogen Company) zwiększyła swój udział do 19%.