Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

MELFI (Zamrażarka Laboratoryjna Minus Osiemdziesiąt Stopni przeznaczona dla ISS) jest urządzeniem do uzyskiwania niskich temperatur zaprojektowanym do pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i służącym do zamrażania oraz przechowywania w temperaturach sięgających -95°C materiałów biologicznych i próbek badawczych przed ich dostarczeniem na Ziemię.

Firma Air Liquide zaprojektowała i skonstruowała na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej unikalny turbogenerator zimna stanowiący część aktywną systemu chłodzenia MELFI. Od lipca 2006 roku, czyli od daty zainstalowania tego systemu wytwarzania zimna na pokładzie ISS, jest on intensywnie wykorzystywany przez astronautów obecnych na stacji; turbogenerator ten osiąga wartości prędkości obrotowej sięgające 90 000 rpm i pracuje bezawaryjnie już od ponad 8 000 godzin.

Eksperci z Oddziału Zaawansowanych Technologii Air Liquide stawili czoła wyzwaniu polegającym na zaadaptowaniu tego urządzenia technicznego do warunków załogowych lotów kosmicznych. Dzięki osiągniętym wynikom, niezawodności i efektywności systemu, NASA podjęła decyzję o wydłużeniu czasu pracy MELFI na orbicie o pięć lat. Pierwotnie urządzenie miało pracować przez okres dwóch lat.

Przewiduje się, że Air Liquide dostarczy również wyposażenie do wewnętrznego oczyszczania zamrażarki niskotemperaturowej. W celu usunięcia śladowych nawet ilości wilgoci astronauci muszą co roku odpompować cały system próżniowo i napełnić go azotem składowanym na pokładzie ISS. Air Liquide wyposaży urządzenie w system oczyszczania azotu dla zapewnienia skuteczności procesów pompowania i napełniania gazem.

François Darchis, Pierwszy Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju, Technologii, Prac Inżynieryjnych i Konstrukcyjnych, powiedział: „Sukces odniesiony na pokładzie ISS stanowi potwierdzenie długofalowego zaangażowania firmy Air Liquide w działania związane z badaniem kosmosu, w ramach których oferuje ona wysoki poziom technologii i innowacji, kluczowych czynników rozwoju Grupy.”


Air Liquide bierze udział w International Paris Air Show w Le Bourget (Francja), które odbywają się od 18 do 24 czerwca 2007 roku, gdzie Grupa prezentuje turbogenerator MELFI. W 2007 roku Oddział Zaawansowanych Technologii Air Liquide obchodzi 20-lecie działalności w zakresie projektowania i produkcji pokładowych systemów wytwarzających gazy, tym samym wnosząc wkład w bezpieczeństwo transportu lotniczego. Obecnie Grupa pracuje nad 15 głównymi projektami aeronautycznymi pozyskanymi w ostatnich pięciu latach, z których osiem jest aktualnie opracowywanych.