Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide i Sinopec podpisały protokół ustaleń w celu przyspieszenia wdrażania rozwiązań wodorowych w transporcie w Chinach

Air Liquide i Sinopec

Air Liquide i Sinopec (China Petroleum & Chemical Corp.) podpisały w Pekinie protokół ustaleń w obecności Emmanuela Macrona, Prezydenta Republiki Francuskiej i Xi Jinpinga, Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, mając na celu przyspieszenie wdrażania rozwiązań wodorowych w transporcie w Chinach.

Prezesi Air Liquide i Sinopec zgadzają się zbadać rozwój sieci transportu w oparciu o rozwiązania wodorowe oraz udoskonalić ramy prawne związane z rozwojem energii wodorowej w Chinach, które są największym rynkiem mobilności na świecie. Zgodnie z umową Air Liquide zapewni Sinopec wiedzę w zakresie łańcucha dostaw wodoru, od produkcji i magazynowania po dystrybucję, aby zapewnić konkurencyjne rozwiązania w zakresie dostaw wodoru dla chińskiego rynku czystej mobilności.

Sinopec to największa rafineria, a także druga co do wielkości firma handlująca chemikaliami i paliwami na świecie, posiadająca sieć ponad 30 000 stacji detalicznych. Air Liquide i Sinopec już od dawna współpracują, posiadając trzy spółki joint venture dostarczające gazy atmosferyczne do zakładów Sinopec. Obie firmy dzielą również wspólną wizję roli wodoru jako elementu przyszłego koszyka energetycznego.

Sinopec, członek Rady ds. Wodoru od września 2018 r., podtrzymuje swoją wizję wodoru, jako klucza do przyspieszenia transformacji energetycznej. W związku z szybkim rozwojem przemysłu wodorowego i ogniw paliwowych w Chinach, Air Liquide i Sinopec zgadzają się z potrzebą rozwoju sieci infrastruktury energii wodorowej.

Benoît Potier, Prezes i Dyrektor Generalny Air Liquide, powiedział: „Z przyjemnością umacniamy nasze długoterminowe partnerstwo z Sinopec, mające na celu przyspieszenie wdrażania konkretnych rozwiązań w zakresie rozwoju infrastruktury energii wodorowej w Chinach. Inicjatywa ta stanowi ważny kamień milowy dla mobilności wodoru w tym dużym kraju, w którym znajduje się największy rynek motoryzacyjny na świecie. To partnerstwo ilustruje również zaangażowanie Air Liquide w wyzwania związane z transformacją energii i czystą mobilnością poprzez oferowanie alternatywnych rozwiązań energetycznych, zgodnie z celami klimatycznymi Grupy ”.

DAI Houliang, Prezes Sinopec stwierdził: „Sinopec dąży do zrównoważonej przyszłości energetycznej dla Chin i świata, podążając za swoją misją ’lepszej energii dla lepszego życia’. Wierzymy, że w zielonej i niskoemisyjnej transformacji Chin, wodór będzie odgrywał ważną rolę i jesteśmy w stanie przyczynić się do rozwoju energii wodorowej w Chinach, wraz z naszymi wybitnymi partnerami, takimi jak Air Liquide.”