Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide finalizuje z Sasol umowę przejęcia największego na świecie zakładu produkcji tlenu z planem zmniejszenia emisji CO2 o 30%

produkcja tlenu, producent tlenu, jednostka produkcji tlenu

Zgodnie z wcześniejszym komunikatem z dnia 29 lipca 2020 roku, Air Liquide i Sasol zawarły umowę przejęcia przez Air Liquide największego na świecie zakładu produkcji tlenu, zlokalizowanego w Secunda w Republice Południowej Afryki. Oprócz korzyści w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności, rozwiązanie dostarczone przez Air Liquide pozwoli, we współpracy z Sasol, na docelową redukcję emisji CO2 powstającego podczas produkcji tlenu o 30% do 40% do 2030 roku.

Zgodnie z warunkami umowy sprzedaży, Air Liquide będzie właścicielem i będzie obsługiwać 16 jednostek rozdziału powietrza (ASU) w tej lokalizacji, o zainstalowanej zdolności produkcyjnej wynoszącej 42 000 ton/dzień, oprócz jednostki, którą eksploatuje już dziś. W ramach długoterminowej umowy, której początkowy okres obowiązywania wynosi 15 lat, Air Liquide będzie dostarczać różne gazy do zakładu Sasol.

Wartość początkowej inwestycji wynosi około 8,5 mld randów południowoafrykańskich (około 440 mln euro).

Umowy te podlegają zwyczajowym warunkom zawieszającym (zwłaszcza uzyskaniu zgody od południowoafrykańskiego organu ds. konkurencji), które powinny być spełnione nie wcześniej niż w grudniu 2020 roku.