Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide finalizuje przejęcie największego zakładu produkcji tlenu na świecie w Secunda w RPA

produkcja tlenu, producent tlenu, jednostka produkcji tlenu

Grupa Air Liquide sfinalizowała przejęcie 16 jednostek rozdziału powietrza (ASU) Sasol w Secunda w RPA, co zostało ogłoszone 29 lipca 2020 roku. Grupa przejmuje w ten sposób największy na świecie zakład produkcji tlenu i będzie go obsługiwać, planując zmniejszyć emisję CO2 o 30% do 40% w ciągu najbliższych 10 lat. W ramach tej transakcji, Air Liquide powita ponad 220 pracowników, którzy będą kontynuować pracę w tych jednostkach, dołączając do zespołu Air Liquide w Secunda, gdzie Grupa eksploatuje już łącznie 17 jednostek rozdziału powietrza.

Wartość początkowej inwestycji wynosi około 8 miliardów rand południowoafrykańskich (około 480 milionów euro). 16 jednostek rozdziału powietrza o łącznej zainstalowanej zdolności produkcyjnej wynoszącej 42 000 ton dziennie będzie obsługiwanych przez Air Liquide Large Industries South Africa (ALLISA). Od 2018 roku Air Liquide obsługuje 17. jednostkę dla Sasol w zakładzie w Secunda, o łącznej zdolności produkcyjnej 5 000 ton dziennie. 16 jednostek przejmowanych od Sasol zostanie włączonych do Air Liquide od dnia dzisiejszego.

Air Liquide wniesie do zakładu swoje doświadczenie we wdrażaniu wysoko rozwiniętych praktyk operacyjnych, najnowocześniejszych technologii, inwestycji modernizacyjnych i zdolności cyfrowych aby zoptymalizować działania jednostek oraz zużycie energii. Ponadto Air Liquide i Sasol ogłosiły zapytanie ofertowe (RFP) na dostawę 600 MW energii odnawialnej do zakładów w Secunda do 2025 roku. RFP jest częścią wspólnego zobowiązania do pozyskania łącznie do 900 MW energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Wdrożenie wszystkich tych rozwiązań pozwoli Air Liquide zmniejszyć o 30% do 40% emisję CO2 powstającego podczas produkcji tlenu w ciągu najbliższych 10 lat, zgodnie ze zobowiązaniami klimatycznymi Grupy.

Benoît Potier, Prezes i Dyrektor Generalny Air Liquide, powiedział: "Finalizacja tej transakcji jest kamieniem milowym we współpracy z Sasol, naszym partnerem od 40 lat, mającym na celu połączenie wydajności operacyjnej i redukcji emisji CO2, wnosząc jednocześnie znaczący wkład w gospodarkę Republiki Południowej Afryki. Cieszymy się, że możemy powitać pracowników, którzy dołączają do nas z Sasol, i z niecierpliwością czekamy na modernizację zakładu i wdrożenie naszego planu dekarbonizacji. Zgodnie z naszą strategią i zobowiązaniem do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku, operacja ta pokazuje naszą determinację do działania już teraz na rzecz klimatu i lokalnych ekosystemów."