Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide dostarczy przenośną paliwową stację wodorową do General Motors w USA

Zastosowanie wodoru jako nośnika energii jest obiecującą alternatywą dla rozwiązań paliwowych dla pojazdów mechanicznych. Stosowany w ogniwach paliwowych wodór jest przetwarzany z tlenem na prąd elektryczny zasilający pojazdy a wydzielana jest jedynie woda.

Air Liquide angażuje się w rozwój infrastruktury energii wodorowej. Blisko współpracując z partnerami z sektora prywatnego i państwowego, Air Liquide pomaga przenieść technologie energii wodorowej z deski kreślarskiej do rzeczywistego świata. Grupa aktywnie rozwija kompletny łańcuch dostaw energii wodorowej: od wytworzenia wodoru do produkcji ogniw paliwowych i stworzenia rozwiązań dystrybucji wodoru do końcowych użytkowników.

Spółka Air Liquide Advanced Technologies U.S. LLC została wybrana jako dostawca pięciu 700-barowych przenośnych stacji wodorowych szybkiego napełniania do General Motors w USA. General Motors (GM) ma również opcję na zakup dwóch dodatkowych stacji. Stacje te zostaną zbudowane w Ameryce Północnej na podstawie prawnie zastrzeżonych projektów inżynieryjnych opracowanych przez zespół Zaawansowanych Technologii Air Liquide i powinny być gotowe do eksploatacji pod koniec 2007 roku.

Jest to już drugi wspólny projekt z GM w zakresie wodoru jako energii. Air Liquide współpracuje już z GM w Kanadzie, gdzie zainstalowała system paliwowy w zakładzie GM Cold Weather Testing dla pojazdów wodorowych zlokalizowanym w Kapuskasing (Ontario).

Pierre Dufour, członek Komitetu Wykonawczego, Prezes i Dyrektor Generalny Air Liquide America Holdings S.A. stwierdził: “Ten kontrakt z General Motors jest jednym ze sposobów, poprzez które Air Liquide włącza się w rozwój zastosowania wodoru jako źródła energii oraz jako alternatywnego rozwiązania napędzania pojazdów w przyszłości. Wyrażamy wielkie zadowolenie ze współpracy z General Motors w tym projekcie.”

Ze swoim ponad 40-letnim doświadczeniem w biznesie wodorowym i w zgodzie ze strategią zrównoważonego rozwoju, Air Liquide jest głównym partnerem w licznych międzynarodowych projektach dotyczących energii wodorowej w Europie, Japonii i Ameryce Północnej. Air Liquide, jako światowy lider, jest odpowiedzialny za otwieranie nowych rynków i wdrażanie naukowych i technologicznych innowacji na świecie.