Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide dołącza do innowacyjnego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla na dużą skalę w Norwegii

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla

Grupa Air Liquide podpisała protokół ustaleń z Equinor i jego partnerami (Shell i Total) by współpracować przy projekcie Northern Lights, wychwytywania i składowania CO2. Projekt ten koncentruje się na rozwoju składowania dwutlenku węgla na terenach morskich na norweskim szelfie kontynentalnym i może stać się pierwszym na świecie miejscem składowania CO2 z różnych źródeł przemysłowych z kilku krajów europejskich.

W ramach tego protokołu ustaleń strony zbadają możliwość współpracy w zakresie rozwoju wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, która obejmuje wychwytywanie CO2, skroplenie i transport do naturalnego złoża morskiego.

Inicjatywa ta ilustruje zaangażowanie Air Liquide w łagodzenie zmian klimatu. W ramach globalnego podejścia Air Liquide dąży nie tylko do zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w swoich działaniach, ale także do współpracy z klientami na rzecz zrównoważonego przemysłu i uczestnictwa w powstawaniu społeczeństwa niskoemisyjnego. Air Liquide oferuje i rozwija szereg rozwiązań technicznych dla przemysłu i transportu, takich jak opalanie paliwowo-tlenowe, produkcja wodoru bez emisji dwutlenku węgla w procesie elektrolizy czy wykorzystanie biometanu.

W ramach transformacji energetycznej wychwytywanie i składowanie CO2 jest jednym ze środków przyczyniających się do obniżenia emisyjności przemysłu. Umożliwia przetwarzanie dużych ilości emisji CO2 za pomocą technologii, które są już dostępne i przystępne cenowo.

François Jackow, Wiceprezes Wykonawczy i Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide nadzorujący działalność przemysłową w Europie, powiedział: „Z przyjemnością uczestniczymy w tej innowacyjnej inicjatywie. Przemysł ma ważną rolę do odegrania w walce ze zmianami klimatu poprzez rozwój nowych technologii i nowych łańcuchów wartości dla przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. W ramach globalnego podejścia do klimatu Grupa Air Liquide jest zaangażowana w promowanie rozwiązań mających na celu zmniejszenie emisji CO2.”