Przejdź do treści

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologia

Otwarte

Air Liquide, Airbus, port lotniczy Incheon i Korean Air łączą siły w celu zbadania możliwości wykorzystania wodoru w dekarbonizacji lotnictwa w Korei

Dekarbonizacja lotnictwa

Air Liquide, Airbus, Korean Air i Incheon International Airport Corporation podpisały Protokół Ustaleń w celu zbadania możliwości wykorzystania wodoru w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Incheon. W bardziej ogólnym ujęciu partnerstwo obejmie również badania nad rozwojem infrastruktury koreańskich portów lotniczych w celu umożliwienia wprowadzenia w kraju komercyjnych samolotów napędzanych wodorem. Świadczy to o wspólnej ambicji przyczynienia się do powstania innowacyjnego sektora lotniczego zgodnie z celem rządu koreańskiego, jakim jest osiągnięcie neutralności wobec efektu cieplarnianego do 2050 roku. 

W ramach protokołu ustaleń, czterej partnerzy określą plan działania, aby w pierwszej fazie rozwinąć wykorzystanie wodoru na lotnisku Incheon i w jego okolicach, a także opracować scenariusze umożliwiające wdrożenie ekosystemów wodorowych połączonych z innymi lotniskami w Korei Południowej. W drugiej fazie partnerstwo przeprowadzi badania w celu zdefiniowania i rozwoju infrastruktury ciekłego wodoru na lotnisku Incheon, niezbędnej do przylotu pierwszych samolotów napędzanych wodorem.

Wykorzystując wzajemnie uzupełniającą się wiedzę, partnerzy zbadają możliwości jakie stwarza wodór, aby przyczynić się do dekarbonizacji sektora lotniczego. Air Liquide wniesie swoje bogate doświadczenie w zakresie całego łańcucha wartości wodoru (produkcja, skraplanie, przechowywanie i dystrybucja), w szczególności w zakresie dostaw ciekłego wodoru. Airbus wniesie swoją wiedzę na temat samolotów napędzanych wodorem, operacji naziemnych i wykorzystania energii pokładowej, natomiast Korean Air wniesie swoje doświadczenie w zakresie zarządzania samolotami na ziemi i w powietrzu. Na koniec Incheon International Airport Corporation przedstawi plany rozwoju portów lotniczych, obejmujące charakterystykę ruchu lotniczego i jego rozkład na poszczególne terminale, począwszy od międzynarodowego lotniska Incheon, jednego z największych i najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie.

Air Liquide, pionier i lider w dziedzinie rozwiązań wodorowych, wykorzysta swoją silną pozycję na rynku lokalnym, aby przyspieszyć wdrażanie rozwiązań wodorowych w Korei Południowej. Na lotnisku Incheon Grupa zainwestowała już w dwie stacje wodorowe o dużych zdolnościach produkcyjnych, uruchomione w sierpniu 2021 roku, które w ramach umowy długoterminowej zaopatrują w wodór ciężarówki demonstracyjne oraz autobusy i samochody wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe.

François Abrial, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide, odpowiedzialny za region Azji i Pacyfiku, powiedział: "Tempo rozwoju technologii wodorowych jest coraz większe, szczególnie dzięki inicjatywom mającym na celu przyspieszenie rozwoju bardziej zrównoważonego transportu lotniczego. Korea Południowa jest jednym z najbardziej aktywnych krajów w dziedzinie technologii wodorowych na świecie i cieszymy się, że wraz z naszymi partnerami możemy przyczynić się do rozwoju gospodarki wodorowej w tym kraju. Uruchamiając dziś projekty dotyczące mobilności wodorowej, których celem jest stworzenie infrastruktury ciekłego wodoru dla lotnisk przyszłości, pomagamy budować bardziej zrównoważoną przyszłość."